
Kongen av frivillighet
HVEM: Carl-Erik Grimstad STUDERTE: Engelsk mellomfag og hovedfagsoppgave i statsvitenskap ved Universitetet i Oslo.
NÅR: Frekventerte Blindern i perioder mellom 1976 og 1983. Vendte tilbake for å skrive hovedfagsoppgave i 1999.
AKTUELL MED: Boken Dronning Mauds arv, basert på brev og arkivdokumenter han har gravd frem i England.
– Jeg har skrevet hovedoppgave over 43 semestre, ler Carl Erik Grimstad.
– Neida, jeg var jo borte en stund, korrigerer han.
Grimstad er kjent for sin tidligere stilling ved slottet, sine kritiske uttalelser om Kongehuset og monarkiet, samt for å ha truffet nerva til Ari Behn ved et par anledninger. Men som ungfole og idealistisk student på Blindern befant monarkiet seg et sted i periferien av det som opptok Carl-Erik Grimstad.
I begynnelsen var han en over gjennomsnittet eksemplarisk student. Han fullførte et normert fem års studieløp på tre år, men så gikk det galt. Han hadde oppdaget den innsugende og altoppslukende verdien av frivillige verv, i hans tilfelle, studentmediene. Han begynte med en kortere journalistkarriere i Universitas, som endte med et brak da han bestemte seg for å bli med på en demonstrasjon i regi av Norsk Studentunion i stedet for å dra på redaksjonsmøte.
– Redaktøren gav meg klar beskjed om at jeg bare kunne glemme å komme tilbake igjen.
Grimstad tilhørte studentorganisasjonen Sosialistisk front, som hadde sitt utspring i sosialistisk venstreparti, og gikk over til halvtidsstilling som redaktør for den da landsdekkende og venstrevendte avisa til Norsk Studentunion, «Studentforum».
På et tidspunkt satt han også i styret i Studentersamfundet, og minnes en tid med politisk engasjement, fest og moro. Finnes det et verv denne mannen ikke har inntatt?
Det spørs. Grimstad var nemlig også en av ildsjelene som var med på å starte Radio Nova.
– Det var et reinspikka idealistisk foretak med minimal finansiell støtte fra Studenttinget. Vi jobba døgnet rundt.
– Men Grimstad, hva med studiene?
– Vi som jobbet sammen i Radio Nova fant jo ut etter hvert at det var journalister vi skulle bli. Mange avbrøt studiene, men jeg fortsatte inntil videre.
Inntil videre ja. En måned (én måned!) før han skulle levere inn hovedfagsoppgaven i statsvitenskap, ruslet han ned på NRK-kontoret for å høre om de hadde sommerjobb til ham.
– Nei, sa de. Men du kan få begynne i morgen.
Grimstad fikk altså jobb på dagen, og ble den første fra Radio Nova som fikk fast stilling i NRK.
I 1999 vendte han tilbake til Blindern for å fullføre hovedoppgaven i statsvitenskap.
– Det var jo en litt underlig følelse å motta vitnemålet i en alder av 48 år, blant annet sammen med datteren av en venn av meg, sier han og smiler.
– Men det er noe jeg er stolt av, at jeg gikk tilbake etter så mange år og fullførte graden.
Han ser tilbake på studietiden med stor glede og har den dag i dag et nært forhold til universitetet.
– Jeg var nok ikke den flinkeste til å gå på forelesninger, men jeg har lært mer utenfor auditoriet enn inni.
Grimstad oppfordrer studenter til å engasjere seg og være aktive utenfor studiene, i frivillige verv, studentpolitikken og studentmediene.
– Å få fullt utbytte av studietiden dreier seg om å engasjere seg. Om du bare vil noe sterkt nok, så får du det til!