REDD: Avtroppende NSO-leder Sigve Næss Røtvold er nok en gang skuffet over regjeringen.

Revidert nasjonalbudsjett

NSO frykter for studentøkonomien

Høyere anslått prisvekst, men ingen ytterligere økning i studiestøtta. Det får NSO til å frykte for studentøkonomien.

Publisert Sist oppdatert

I forslag til revidert nasjonalbudsjett legger regjeringen til grunn en forventet prisvekst på 3,5 prosent.

Da de la frem det opprinnelige forslaget til statsbudsjett i oktober 2025, anslo de en prisvekst på 2,1 prosent. Også studiestøtta skulle da økes med 2,1 prosent.

Til tross for at de forventer enda høyere priser nå, ønsker ikke regjeringen å øke studiestøtta ytterligere.

Det får – lite overraskende – Norsk studentorganisasjon (NSO) til å reagere sterkt.

«Det er trist å se at regjeringen ikke engang justerer studiestøtten når forventet prisvekst i år er økt med nesten 1,5 prosentpoeng», skriver Sigve Næss Røtvold, leder i Norsk studentorganisasjon, i en pressemelding.

Det er trist å se at regjeringen ikke engang justerer studiestøtten

Sigve Næss Røtvold, leder i NSO

Røtvold fortsetter:

«Hvis dette budsjettet blir vedtatt i Stortinget, vil studentene som begynner å studere til høsten få dårligere økonomi enn de som startet forrige høst».

Taper flere tusen i året

Den samme skjevheten blir tydelig når man ser på årets trygdeoppgjør, som ble klart onsdag denne uken. Grunnbeløpet i folketrygden (G) økes med 4,91 prosent – mer enn dobbelt så mye som den foreslåtte økningen i studiestøtta på 2,1 prosent.

Hadde studiestøtta vært knyttet direkte til G, ville studentene automatisk fått samme økning.

Trygdeoppgjøret viser dermed svart på hvitt hvor mye studentene taper på at studiestøtta ikke følger G, altså rundt 745 kroner i måneden og 8200 kroner mer i året.

– Det er nesten en måneds leie for studentene, sier utdanningspolitisk talsperson i SV, Sunniva Holmås Eidsvoll.

Studiestøtta henger etter både prisvekst og inntektsutviklingen ellers i samfunnet.

– Det er et varsko for at studiestøtta nå må knyttes til G, sier Holmås Eidsvoll.

Til forhandlingsbordet

Siden studiestøtten ikke har blitt knyttet til G, avgjøres nå studentenes økonomi ved forhandlingsbordet.

– Nå som regjeringen ikke leverer, er vi helt avhengige av at SV, MDG, Senterpartiet og Rødt tar kampen i forhandlingene, knytter studiestøtta til G og sikrer at studentene ikke mister kjøpekraft, sier NSO-leder Røtvold.

Senterpartiets Erling Sande sier de merker seg det samme som NSO. 

– Det går inn i et mønster der regjeringa ikke tar inn over seg situasjonen med økende levekostnader, sier han. 

Sande er også tydelig på at de ønsker å knytte studiestøtta opp mot G, sånn som var vedtatt i budsjettavtalen Senterpartiet brøt med før påske.

– Vi mener det vil kunne skape større forutsigbarhet for studenter, og dermed en trygghet om at dette ikke blir en kuttpost. 

Sunniva Holmås Eidsvoll (SV) mener studiestøtta burde vært nyttet opp til G.

Likevel vil ikke Sande svare på om dette blir viktig for Senterpartiet i de kommende forhandlingene. 

Også utdanningspolitisk talsperson i SV, Sunniva Holmås Eidsvoll mener at studiestøtta burde vært knyttet til G.

– Vi kommer til å presse på for at det blir gjort så raskt som mulig. 

– Også ved forhandlingsbordet?

– Det er klart at tidligere vedtak i budsjettavtalen kommer til å være et tema som diskuteres rundt forhandlingsbordet.

– Studenters økonomi er viktig

«Studentenes økonomi er viktig for Arbeiderpartiet. Derfor har vi prioritert å øke studiestøtten over flere statsbudsjett – med 44 000 kr siden 2021», skriver forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland i en e-post til Universitas. 

Hun trekker også fram at regjeringen økte frikortgrensen med 30.000 kroner i fjor, i tillegg til at regjeringen satser stort på utbygging av rimelige studentboliger. 

«Aldri før er det bygget så mange studentboliger på ett år som i fjor. Vi har også satt ned et utvalg som ser på studiestøtteordningen i sin helhet og om det er behov for endringer», skriver statsråden. 

Powered by Labrador CMS