101 ute

Drømmer du om å studere blant uteløver og snøfokk i 101 Reykjavik, må du ha fet lommebok etter høstens planlagte kutt i reisestipendene. Særlig hvis du kommer fra Bleikvasslia.

Publisert

REYKJAVIK (Universitas): – Jeg blir helt oppgitt. Jeg har lyst til å studere videre på Island, men det avhenger av at jeg får støtte, sier Svein Tuven (24), islandskstudent i Reykjavik.

Sammen med omtrent 20 andre nordmenn holder han til på Islands Universitet, en kritthvit funkisbygning ved tjernet midt i Reykjavik. Universitetet er ikke spesielt stort – kantina er på størrelse med Fredrik kaffebar, og det er bare 7000 studenter. Færre kan det bli til høsten. I forslaget til statsbudsjett vil nemlig regjeringen kutte i reisestipendet innen hele Norden. Er du under 25 år, får du maksimalt 7000 kroner i året i reisestipend. Er du over 25, får du ingenting. For Svein Tuven, som er fra Bleikvasslia sør for Mo i Rana og snart fyller 25, betyr det at han vil få over 20 000 kroner mindre fra Lånekassen enn han får i dag. Da blir ikke Island like attraktivt.

– En billett fra Bleikvasslia til Reykjavik koster fort 7000 kroner. De nye reglene vil særlig ramme nordnorske studenter, fastslår Tuven.

Ampert i Akureyri

Lenger nord på samme øy sitter Ragnhild Jacobsen (24) og fortviler. Hun har fullført to år av fire på ergoterapeututdanningen i Akureyri, Islands nest største by. Her er hun eneste norske student. I motsetning til Tuven kan bodøjenta ikke la være å fortsette studiene på Island dersom stipendet blir kuttet, ettersom norsk og islandsk ergoterapeututdanning ikke er helt kompatibel.

– Resultatet blir vel at jeg ikke får råd til å reise hjem i sommer. Jeg får heller prøve å få en sommerjobb her, sier Jacobsen.

Hun har regnet ut at hun vil få 17 000 kroner mindre å rutte med i året. Skal hun hjem, koster flyreisen Akureyri-Reykjavik-Oslo-Bodø fort 8000 kroner.

Alt håp er likevel ikke ute for islandsstudentene. I mai legges revidert nasjonalbudsjett frem, og mange prøver å få Kristin Clemet til å ombestemme seg innen den tid.

– Vi kommer til å jobbe knallhardt for å få dette omgjort, sier André Nerheim, president i Association of Norwegian Students Abroad (ANSA). Han mener de nye reglene vil føre til at ungdom fra distriktene ikke reiser ut, fordi de har mye større reiseutgifter. Distriktene betyr i dette tilfellet særlig Nord-Norge.

– Mange fra Nord-Norge som studerer i Danmark eller Sør-Sverige har også store reiseutgifter. Du skal være ganske dum for å ikke forstå at dette er et problem, sier Nerheim.

Ekspedisjonssjef Petter Skarheim i Undervisningsdepartementet gir imidlertid ikke mye håp for islandsstudentene.

– Det er vedtatt i Stortinget en generell innstramming for reisestipend innen både Norge og Norden. Det er vanskelig å gjennomføre slike regelendringer uten at noen rammes.

– Så dere vil at norske studenter heller skal studere utenfor Norden?

– Nei, du må se på helheten. Det er for eksempel gratis å studere innen Norden, mens det koster penger i andre land, sier Skarheim.

Søk stipend!

En løsning dersom du vil studere innen Norden kan være å søke et stipend. Mange norske studenter får i dag Nordplus-stipend i tillegg til støtten fra Lånekassen. I tillegg deler mange av de nordiske landene ut statsstipend hvert år.

Stipender for å studere på Island

Statsstipend

Ett stipend hvert år for studier av islandsk språk, litteratur og historie i Reykjavik.

Varighet: 8 måneder

Stipendbeløp: 5500 kroner per måned.

Søknadsfrist: 15. desember hvert år

Henvendelse: Norges forskningsråd

Nordplus-stipend / Nordliks-stipend

100-150 stipender hvert år på inntil 6000 kroner per semester, i tillegg reisestipend avhengig av studiested. Søknad gjennom ditt norske lærested.

Varighet: 3-12 måneder.

Søknadsfrist: 22. februar og 26. september

Henvendelse: Internasjonal avdeling, Universitetet i Oslo

Sommerkurs NORDKURS

Sju stipender hver sommer til tre ukers kurs i islandsk språk og litteratur i Reykjavik

Undervisning og ekskursjoner er gratis, men du må selv dekke kost og losji

Søknadsfrist: 15. februar

Henvendelse: Internasjonal avdeling, Universitetet i Oslo

To regnestykker etter høstens nye regler

Svein (25) fra Bleikvasslia, studerer i Reykjavik

Reiseutgifter, 3 tur/retur-reiser: 21 000 kroner

Reisestipend: 0 kroner

Reiulf (23) fra Sandefjord, studerer i London

Reiseutgifter, 3 tur/retur-reiser 3000 kroner (billigselskap)

Reisestipend: 4200 kroner

Antall norske studenter i nordiske land

Island: 46

Danmark: 1008

Sverige: 850

Finland: 30

Færøyene: 0

Kilde:Lånekassen per 01.02

Powered by Labrador CMS