Menn med makt

Lukkede kinesiske klaner åpnet seg for Benedicte Brøgger. Det hjalp med «Alle fugler«.

Publisert

– Dette er spennende, men komplisert, advarer Benedicte Brøgger før vi starter.

Å fortelle om de kinesiske klanene sin plass i samfunnslivet i Singapore på en lettfattelig måte er ikke enkelt.

– Du bør vel egentlig bare starte med å fortelle hvorfor du valgte dette temaet?

– Helt siden jeg var liten har jeg vært svært fascinert av Kina. Tenk et land med en mur rundt seg! I denne avhandlingen har jeg fått en god sjanse til å forske på hvordan man kan møtes på tvers av institusjoner på en uformell måte, sier Brøgger.

Gjennom et svært omfattende feltarbeid har Brøgger fått innpass i det enorme kinesiske miljøet i Singapore. Her har hun fokusert på hvordan de kinesiske innvandrerne på bakgrunn av slektsbånd og stedstilhørighet organiserer seg i gutteklubber som har fått stor makt og innflytelse i det singaporske samfunnet.

Norsk spion?

– Her møtes menn for å diskutere politikk, gjøre forretninger, gjennomføre sine ritualer og ikke minst for å spise. Helt siden massevis av kinesere immigrerte fra Singapore på 1800-tallet, har disse på en fascinerende måte holdt på sin egen kultur, sier Brøgger.

Har vi noe som kan sammenliknes med dette i Norge?

– Nei, og det er det som gjør det litt vanskelig å forklare. Vi har jo like trekk med blant annet Frimurerlosjen og Rotary, men samtidig er klanene mer åpne og imøtekommende forsamlinger, sier Brøgger.

– Hvordan var det for deg som kvinne å få innpass i disse forsamlingene?

– I starten var det veldig vanskelig, selv om de også har egne kvinnegrupper. De trodde vel at jeg var en spion, for de skjønte ikke helt hva jeg ville. Etter hvert, når det gikk opp for dem at jeg bare var oppriktig interessert, ble de mye mer imøtekommende, sier Brøgger.

Skeptisk ungdom

Det er ikke mange rom for politiske meninger i ettpartistaten Singapore. De kinesiske klanene har skaffet seg slike rom gjennom uformelle tilstelninger der en tar vare på gamle tradisjoner, samtidig som man diskuterer politikk. Alt er i midlertid ikke bare en dans på røde lotusblomster.

– Problemet til klanene i dag er rekrutteringen. Mange av de unge kineserene i Singapore føler at dette er gammeldags, men etter at de har etablert seg med familie kommer flere med i en av klanene, sier Brøgger.

Var det moro å være på klansfest i Singapore?

– Ja, de gjør stor stas på seg selv etter at de har ofret til forfedrene. Spesielt moro var de vel for dem når jeg sang «Alle fugler». Snakker om kulturutveksling, ler Brøgger.

Benedicte Brøgger

Disputas for dr. polit-graden: «Occasions and Connections. The Chinese Clan Associations as Part of Civil Society in Singapore»

Sted: Ragnar Frisch Auditorium (gamle Ullevål Kino), Blindern

Tidspunkt: Lørdag 7. april 2001, kl. 10.15

Powered by Labrador CMS