SATSER ALT: Fra kontorene på Youngstorget jobber Bjarne Vasset og syv andre med å gjøre en hobbybasert studentnettside om til en lønnet arbeidsplass.

Studentnettside for alle penga

Nettportalen student.no endte som et pengesluk. Bjarne Vassett satser på at gründerånd skal sikre suksessen til den nye studentnettsiden studenttorget.no.

Publisert Sist oppdatert

– Vi jobber hardt og mottar lønn avhengig av hvor godt nettsiden går. Så langt har vi satset egen tid og egne penger, men planen er at dette skal bli en betalt jobb, forteller Bjarne Vasset.

Den nyutdannede siviløkonomen er daglig leder for nettportalen. studenttorget.no skal gi studenter informasjon om blant annet studier, karriere og forbrukerstoff.

Gammel nettfiasko

Det er imidlertid ikke første gang noen satser på nettsider for studenter. I 2001 gikk 25 studentsamskipnader i Norge sammen om å lage nettsiden student.no. Prosjektet ble spådd en gyllen framtid, men fikk et hardt møte med virkeligheten. Nettsidene fungerte ikke som de skulle og mer penger ble sprøytet inn. Men det hjalp ikke, og etter hvert trakk flere og flere studentsamskipnader seg fra prosjektet.

I 2002 hadde 16 millioner kroner forsvunnet inn i student.no, over halvparten var betalt av studentsamskipnaden i Oslo, uten nevneverdige resultater. Etter knappe fire år ble hele satsingen avsluttet i mai 2005. Styreleder Eirikur Ingolfsson gir denne forklaringen på den manglende suksessen:

– Tilbudet var godt så lenge alle studentsamskipnadene stod sammen om tilbudet, men når noen begynte å trekke seg, var mye av grunnlaget for nettsidene borte.

Ingolfsson anslår at mellom 17 og 18 millioner kroner ble brukt på feilsatsingen.

Vil leve av portalen

Bjarne Vasset lar seg ikke skremme av fiaskoen til student.no:

– De hadde et bra konsept, men sleit teknisk. De siste fem årene har internett kommet mye lenger, og folks nettvaner har forandret seg til vår fordel.

Grunnleggerne av nettsiden har aldri hatt noe stort apparat i ryggen. Det hele begynte som en hobby i 2000, men etter noen års rolig drift er nå planen at nettsiden skal bli en lønnsom arbeidsplass.

– Vi får nye elementer på sidene hver uke, og til jul satser vi på å ha en god nettportal for studenter, sier han.

Foreløpig har ikke studenttorget.no noe samarbeid med studentsamskipnadene i Norge, men Vasset utelukker ikke at dette kan komme etter hvert.

Powered by Labrador CMS