
Ønsker akupunkturstudenter velkommen
Snart vil dine semesteravgiftskroner gå til velferdstiltak på Akupunkturhøgskolen. Det skaper protester.

Dagene på sidelinjen i utdanningsnorge er over for Akupunkturhøgskolen (AKHS). Etter at bachelorutdanningen i akupunktur ble godkjent av Kunnskapsdepartementet, er Velferdstinget (VT) klare for å ta AKHS med i Studentsamskipnaden i Oslo (SiO).
– Velferdstinget er først og fremst opptatt av at Oslo-studentene skal ha et så godt velferdstilbud som mulig, sier VT-leder Jenny Nygaard.
På mandag var VT unisont enige om at AKHS skal få nyte godt av SiOs goder.
Men ikke alle lar seg umiddelbart begeistre over dette. Velferds- og beboerlisten (VB) er en ny liste av året, og sitter ikke per dags dato i VT. Leder for fraksjonen, Kim Michael G. G. Thon, frykter for eksisterende SiO-studenters velferdstilbud dersom det blir flere om beinet.
– Det er våre velferdsgoder AKHS skal nyte godt av. Jeg synes det er slett saksbehandling av Arbeidsutvalget i VT når de ikke har tatt med i uttalelsen hvor mye dette vil koste SiO. Kan vi forvente oss noen ytterligere støtte av Kunnskapsdepartementet, og vil det dekke kostnadene våre? På bakgrunn av uttalelsen nå er det vanskelig å si noe for eller mot, sier han.
Forskjellig virkelighetsoppfatning
Nygaard mener VB preges av at de ikke kjenner forholdene på VT.
– Vi forstår bekymringen for velferdsmidlene til studentene. Men SiO består i dag av 42 000 studenter, og tallet varierer med flere hundre hvert år. Vi er overbevist om at innlemmelsen av AKHS med 200 studenter ikke vil utgjøre verken et finansielt problem eller et kapasitetsproblem.
Thon mener dette er hersketeknikk fra VT-lederen:
– Et grundig utarbeidet beslutningsgrunnlag inneholder en konsekvensanalyse. Hvordan et vedtak påvirker SiO-studentene bør være et minimum. Nettopp en slik manglende utredning fra AU, det fører til kunnskapsløse vedtak.
– Velferdstinget vedtok enstemmig høringsuttalelsen på mandag. Dette viser at den kritikken som foreligger fremstår som en storm i et vannglass, mener derimot Nygaard.
Jubel blant nålestikkerne
Rektor ved AKHS, Hilde Skjerve, er uansett begeistret for VTs enstemmige godkjenning.
- Det blir en merkedag for oss. Hilde Skjerve, rektor for Akupunkturhøgskolen.
– Det blir en merkedag for oss når vi blir tatt med og ønsket velkommen inn i det etablerte systemet. Vi er den eneste akupunkturskolen i Norden som har fått en akkreditering til bachelorutdanning. Dette er veldig spesielt for oss, og vi merker også en større pågang av studenter nå, sier hun.
Saksdokumentene fra VT legger vekt på at studentutvalget ved AKHS selv ønsker å tiknyttes SiO. «Skolens beliggenhet, på Ullevål Stadion, tilsier at studentene vil nyte godt av SiOs tilbud ved en eventuell tilslutning til Samskipnaden,» skriver de i høringsuttalelsen.
Cecilie Koppang og Per Kristiansen er begge ferske bachelorstudenter, og sitter i studentutvalget på AKHS. Aller mest ønsker de seg en kantine, og de håper at de nå får mer gjennomslagskraft for sine saker.
– Vi er en liten skole, det blir lettere for oss i studentutvalget å få gjennom ting som en del av en stor organisasjon, sier Kristiansen.
Men selv om AKHS tas inn i varmen, er det ikke sikkert de blir representert i Velferdstinget. I følge Velferdstingets vedtekter er man ikke berettiget representasjon med færre enn 300 studenter.
Vedtaket vil nå oversendes til Kunnskapsdepartementet for behandling.