Ledig stilling
Universitas søker mellomledere
Universitas har mellomlederstillinger man kan søke på med tiltredelse i høstsemesteret 2026. Søknad, CV og eventuelle spørsmål om stillingene kan rettes til stirlingingemar@gmail.com
Frist: 26. juni.
Desksjef
Desksjefen vil ha ansvar for å tegne ut saker til avisen hver produksjonsuke. Tidligere erfaring fra avis er en fordel, men ingen forutsetning. Det viktigste er at man er trygg i Adobe InDesign, Photoshop og har et godt øye for det visuelle i avisen.
Arbeidstid: Arbeidet med desking foregår noen timer på kveldstid mandag, tirsdag og onsdag. Desksjef lager vaktplan sammen med resten av desken.
Lønn: Etter avtale.
Tiltredelse: Fra og med første produksjon etter sommerferien.
Spørsmål om stillingen kan sendes til desksjef Ida Fjeld (idafjeld@gmail.com) eller ansvarlig redaktør Ingemar Stirling Gundersen (stirlingingemar@gmail.com)
Utenriksredaktør
Utenriksredaktør har ansvar for å dekke det store utland for studentavisen vår. Utenriksredaktøren fyller seksjonen med spennende saker som er relevant for avisen.
Det er viktig at man er engasjert, interessert i temaet og motivert for å skaffe seg en oversikt over hva som rører seg blant studenter rundt omkring i verden. Engasjement for internasjonale spørsmål og kunnskap rundt hvordan man finner kilder i utlandet vektlegges.
God tekstforståelse og journalistisk teft er en forutsetning.
Arbeidstid: Arbeidstid og -sted er fleksibelt. Oppmøte på mellomleder- og redaksjonsmøte er obligatorisk.
Lønn: Etter avtale.
Tiltredelse: Fra og med første produksjon etter nyttår.
Spørsmål om stillingen kan rettes til utenriksredaktør Jens Bryhn Erlandsen (jensbryhnerlandsen@gmail.com) eller ansvarlig redaktør Ingemar Stirling Gundersen (stirlingingemar@gmail.com)
Ide- og debattredaktør
Ide- og debattredaktør har ansvar for å videreutvikle Universitas innenfor debatt, refleksjon og meningsinnhold. Man har ansvaret for å fylle seksjonen med innsendte leser- og debattinnlegg, og engasjere Universitas-journalister til å skrive den ukentlige kommentaren.
I denne rollen har man stor frihet til å utforme seksjonen etter egne ønsker, og stillingen krever at man er kreativ, har tanker og visjoner for hvordan seksjonen skal være i fremtiden.
Det er viktig at man følger med på pågående debatter, og kan fiske frem spennende stemmer for studentmiljøet i Oslo. Arbeidet innebærer også tekstredigering i tillegg til å være et filter rundt hva som skal publiseres, noe som krever god kontroll på presseetikk.
Arbeidstid: Arbeidstid og -sted er fleksibelt. Oppmøte på mellomleder- og redaksjonsmøte er obligatorisk.
Lønn: Etter avtale.
Tiltredelse: Fra og med første produksjon etter sommerferien.
Spørsmål om stillingen kan rettes til ide og debattredaktør Edvin Velle (edvinvelle@gmail.com) eller ansvarlig redaktør Ingemar Stirling Gundersen (stirlingingemar@gmail.com)
Sosiale medier-ansvarlig
Avisen skal stadig ta større steg på sosiale medier. På grunn av det enorme potensialet som finnes innen SoMe-journalistikken, ønsker vi å ytterligere intensivere produksjonen av videojournalistikk.
Sosiale medier-ansvarlig vil ha personalansvar for et knippe SoMe-journalister og skal koordinere innholdsproduksjon med disse. Videre vil det overordnede ansvaret være å holde Universitas sine brukere på Instagram og TikTok aktive gjennom uken. Det krever at man er god til å planlegge og koordinere med sosiale medier-teamet, helt fra idé til ferdig produkt og publisering. I tillegg vil man ha kontakt med de andre mellomlederne for å ha kontroll på hvilke saker som kommer i avisen og ha et godt øye for hva som kan fungere som videoinnhold. Vi ønsker at en SoMe-ansvarlig skal ha kreativitet innenfor mediet og ideer til hvordan SoMe-journalistikken kan utvikles.
Søkere bør ha erfaring med sosiale medier og videoproduksjon.
Arbeidstid: Arbeidstid og -sted er fleksibelt. Oppmøte på mellomleder- og redaksjonsmøte er obligatorisk.
Lønn: Etter avtale
Tiltredelse: Fra og med første produksjon etter sommerferien.
Spørsmål om stillingen kan sendes til Sosiale medier-ansvarlig Emma Skjelten Daasvatn (emmaskjeltend@hotmail.no) eller ansvarlig redaktør Ingemar Stirling Gundersen (stirlingingemar@gmail.com)
Deskjournalist
Som deskjournalist er man et bindeledd mellom redaktør og desken. Arbeidsoppgaver innebærer vinkling av saker, oppfølging av desken, kontakt med trykkeri, korrekturlesing og sparring med redaktør. Forkunnskaper i InDesign kreves ikke, men verdsettes. Deskjournalisten vil også ha ansvar for den ukentlige “arkivar”-spalten.
Stillingen krever god journalistisk teft, trygt språk og evnen til å komme opp med gode vinklinger og tekstendringer under tidspress.
Arbeidstid: Onsdag ettermiddag/kveld.
Lønn: Etter avtale.
Tiltredelse: Fra og med første produksjonsuke.
Nettredaktør
Nettredaktøren jobber tett med ansvarlig redaktør og nyhetsredaktør. Vi ønsker at nettredaktøren kan mene ting om retning i avisen og vinklinger. Nettredaktøren bør ha forhold til og tanker rundt presseetiske dilemmaer, spesielt rundt publisering. Opplæring i nettprogrammer vil bli gitt!
Du er ansvarlig for å oppdatere Universitas.no, følge opp mellomledere som gjør saker publiseringsklare og følge opp journalister i breaking- og nett saker.
Nettredaktør må til tider skrive artikler selv, ha hovedansvar for fronten og breakingsaker i avisen, finne gode vinklinger som er interessevekkende på nettsiden.
Stillingen krever kreativitet og selvstendig arbeid.
Arbeidstid: Arbeidstid og -sted er fleksibelt, men publiseringsarbeid må regnes med hver dag. Oppmøte på mellomleder- og redaksjonsmøter er obligatorisk.
Lønn: Stillingen lønnes etter avtale.
Tiltredelse: Fra og med første produksjon etter sommerferien.
Spørsmål om stillingen kan sendes til nettredaktør Oscar Alexander Undahl (oscar.undahl@gmail.com) eller ansvarlig redaktør Ingemar Stirling Gundersen (stirlingingemar@gmail.com)
Kulturredaktør
Kulturredaktøren vil ha stor frihet til å kunne utforme ideer til den faste seksjonen hver uke. Som ansvarlig for kulturseksjonen kreves det at man i forkant for hver produksjon finner gode saker som skal på trykk den uken, deler ut sakene til journalister, følger dem opp og redigerer tekstene til slutt.
Vi ønsker at en kulturredaktør har god kjennskap til Oslos kulturmiljø, har en klar ide om hvordan seksjonen skal være, og har gode ideer til saker Universitas skal dekke i løpet av året.
Søknaden bør inneholde noen ord om hvordan man mener kulturseksjonen fungerer nå og hvordan seksjonen kan utformes videre.
Arbeidstid: Arbeidstid og -sted er fleksibelt. Oppmøte på mellomleder- og redaksjonsmøte er obligatorisk.
Lønn: Etter avtale.
Tiltredelse: Fra og med første produksjon etter sommerferien.
Spørsmål om stillingen kan rettes til kulturredaktør Herman Osnes Opdal (herman-oo@hotmail.com) eller ansvarlig redaktør Ingemar Stirling Gundersen (stirlingingemar@gmail.com)
Anmelderredaktør
Anmelderredaktøren vil ha ansvar for anmelderseksjonen hver uke. Man må holde oversikt over kommende utgivelser, konserter, arrangementer og andre ting man synes Universitas bør anmelde.
Anmelderredaktøren bør være kjent med sjangeren, samt ha et klart bilde av hva som gjør en god anmeldelse. Anmelderredaktøren skal dessuten følge opp journalister, overholde frister og redigere tekst. Vi setter stor pris på om kandidater til redaktørrollen har ideer om hvordan å eventuelt utvikle seksjonen.
Arbeidstid: Fredag og søndag, men oppfølging av journalister skjer kontinuerlig. Oppmøte på mellomleder- og redaksjonsmøte er obligatorisk.
Lønn: Etter avtale.
Tiltredelse: Fra og med første produksjon etter sommerferie.
Spørsmål om stillingen kan rettes til anmelderredaktør Julia Bueso (juliakbueso@gmail.com) eller ansvarlig redaktør Ingemar Stirling Gundersen (stirlingingemar@gmail.com)
Gravesjef
For Universitas er det essensielt å grave frem de sakene som ellers ikke ville nådd offentlighetens oppmerksomhet. Hva skjer bak lukkede dører? Hvor forsvinner pengene? Blir studenter urettferdig behandlet? Forsøker ting å holdes hemmelig?
Mange av avisers viktigste og beste saker har dukket opp som følge av god research. Som gravesjef i avisen blir man ansvarlig for Universitas’ etablerte graveprosjekt.
Jobben vil bestå av å sjekke postjournaler på institusjonene, bygge kontaktnettverk og være oppdatert på hva som skjer på de gjeldende lærestedene. Gravegruppa består av en gravesjef og en gravejournalist, og sammen skal de ukentlig jobbe for å finne gode gravesaker. Delegering til andre journalister kan også forekomme.
Kontroll på presseetikk er en forutsetning.
Arbeidstid: Stillingen er fleksibel og arbeidstid må utarbeides sammen med gravejournalisten. Oppmøte på mellomledermøte og redaksjonsmøte er obligatorisk.
Lønn: Etter avtale.
Tiltredelse: Fra og med første produksjon etter sommerferien.
Spørsmål om stillingen rettes til gravesjef Ella Jørgenvåg Svendsen (eljs@hotmail.no) eller ansvarlig redaktør Ingemar Stirling Gundersen (stirlingingemar@gmail.com)
Magasin- og featureredaktør
Magasin- og featureredaktør vil ha ansvar for de faste to magasinene som publiseres i semesteret. I tillegg ønsker vi at denne redaktøren skal utforme featurestoff som inngås i aviser for øvrig.
Magasin- og featureredaktøren bør være trygg i historiefortelling og ha gode planleggingsevner for stoff som passer i sjangeren. Stillingen krever at man har gjennomførbare og spennende ideer rundt temaer for magasinene, føle seg trygg på tekstredigering og følge opp bidragsytende redaksjonsmedlemmer selvstendig.
Arbeidstid: Fleksibel. Man bestemmer når man jobber selv, men må også følge opp journalister selvstendig og levere i god tid. Oppmøte på mellomleder- og redaksjonsmøter er obligatorisk
Lønn: Etter avtale
Tiltredelse: Fra og med første produksjon etter sommerferien.
Spørsmål om stillingen kan rettes til magasin og feature-ansvarlig Nils Jakob Nydal (nilsjakobnydal@gmail.com) eller ansvarlig redaktør Ingemar Stirling Gundersen (stirlingingemar@gmail.com)
Baksideredaktør
Baksideredaktør har ansvar for baksiden. Arbeidet omfatter i utgangspunktet «Vi Spør» og «Ad Notam» - spaltene, men ideer til ny utforming rundt baksiden settes pris på. Her gjelder det å følge med på hvilke saker som er på trykk gjeldende uke, og utforme gode ideer til satire rundt disse.
Det er en fordel om man er trygg i å være kreativ, utfordrende og morsom.
Arbeidstid: Arbeidstid og sted er fleksibelt. Oppmøte på mellomleder- og redaksjonsmøte er obligatorisk.
Lønn: Etter avtale.
Tiltredelse: Fra og med første produksjon etter sommerferien.
Spørsmål om stillingen kan rettes til baksideredaktør Alvin Eikemo (eikemo.alvin@gmail.com) eller ansvarlig redaktør Ingemar Stirling Gundersen (stirlingingemar@gmail.com)