
Medisinstudiet kutt-truet
Det medisinske fakultet ved Universitetet i Oslo må spare 20 millioner kroner. Å gi studentene mindre tid med pasienter kan være løsningen.
– Det er hårreisende at de i det hele tatt vurderer å kutte i allmennpraksisen. Det er jo der de fleste leger begynner å jobbe når de er ferdig utdannet, sier Lisa Tangnes.
Hun er medisinstudent på sjette semester og er svært skeptisk til at Det medisinske fakultet (MED) ved Universitetet i Oslo (UiO) nå vurderer å kutte all utplassering og allmennmedisinsk praksis i 1. og 2. semester, samt all praksis i 10. semester.
Det vil i tilfelle føre til at medisinstudentene ikke lenger får praktisk erfaring gjennom å snakke med pasienter sammen med erfarne leger under utplassering på allmennlegekontor.
Universitas har de siste ukene satt fokus på det økende antallet kutt som har rammet ulike fakulteter ved UiO. Sist uke gjorde flere medier det kjent at også MED må spare inn penger, nærmere bestemt 20 millioner kroner, etter pålegg fra universitetsledelsen. Hva kuttene til slutt vil gå ut over skal behandles på fakultetsstyremøtet 18. desember, men allerede nå frykter flere at kuttene i allmennpraksisen vil bli vedtatt.
Informerte Aasland
– Dette vil rasere studiet om det blir vedtatt, sier Torunn Janbu, president i Den norske lægeforeningen.
I et møte med fakultetet uttrykte Janbu at hun er sterkt kritisk til å kutte i allmennpraksisen. Hun informerte også forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland om situasjonen under et møte på tirsdag.
– Kutt må skje der det ikke rammer kjernevirksomheter og en essensiell del av utdanningen, slik som dette vil gjøre. Vi har forståelse for at fakultetet må kutte, for dette er jo et resultat av det gigantiske hvileskjæret som har rammet høyere utdanning og forskning de siste årene, men vi oppfordret dem sterkt til å finne andre områder å kutte på.
– Tror du MED velger å kutte der det synes mest for å vise myndighetene at situasjonen med stadige utdanningskutt er i ferd med å bli kritisk?
– Man kan jo spekulere i det, men jeg ser ingen grunn til å ikke ta dette alvorlig.
– Fare for pasientene
Leder for Medisinsk studentutvalg i Oslo, Stian Østland, mener det kan gå på pasientsikkerheten løs om kuttene i allmennpraksisen vil bli vedtatt.
– Vi mener det kan utgjøre en fare for pasientsikkerheten når studentene ikke får den nødvendige pasientkontakten før de kommer ut i praksis. Praksisen gir en sikkerhet for studentene når de skal samhandle med pasienter senere. Et annet aspekt ved dette er at man allerede sliter med rekrutteringen til allmennmedisin og at dette kan føre til at det blir enda dårligere rekruttering, sier han.
– Ikke naive
Finn Georg B. Wisløff, dekan ved MED, mener derimot det ikke er noen grunn til å rope varsku helt ennå.
– Dette er en av mange forskjellige muligheter vi ser på i forbindelse med den kuttprosessen vi nå må gjennomføre. I en slik prosess er det ikke noe område på fakultetet som er fredet. Vi ser på forskning, studietilbud, og alle mulige andre ting. Alt som eventuelt må kuttes blir smertefullt, sier Wisløff.
Han avviser samtidig at universitetsledelsen kan ha vært naive når de trodde at regjeringens hvileskjær i forbindelse med høyere utdanning kun ville vare i ett år.
– Universitetet tok ikke innover seg at kuttene som kom med hvileskjæret i 2007 opprettholdt aktiviteten som var, fordi man trodde at hvileskjæret kun ville vare i ett år. Når vi nå har fått signaler om at det sannsynligvis ikke kommer økte bevilgninger, kommer kuttene som en naturlig del av dette. Etter min mening kan verken universitetsledelsen eller fakultetet bebreides. Ansvaret ligger hos regjeringen.
Student Lisa Tangnes forteller at kuttene også engasjerer medisinstudentene.
– Vi vil jo ha mest mulig praksis. Vi driver tross alt et håndverk, sier hun.