
Beklager helsejuks-forslag
Studentparlamentet beklager formuleringen som sist uke fikk Rikstrygdeverket til å slå alarm.
Forrige uke avslørte Universitas at Studentparlamentet i et notat foreslo å sluse «flest mulig pasienter innom legen, selv om det ikke er faglig nødvendig» for å oppnå 500 000 kroner i økte trygderefusjoner. En slik praksis ville ifølge Rikstrygdeverket være ulovlig.
– Formuleringen er feil, og det har vi beklaget overfor Studentparlamentet og Studentsamskipnaden (SiO), sier leder i Studentparlamentet Ingrid Stranger-Thorsen.
Hun påpeker at Studentparlamentet ikke har kompetanse til å vurdere hva som er faglig nødvendig.
Økt tilgjengelighet
– Økte trygderefusjoner har aldri vært et mål i seg selv, men har selvsagt vært positivt i forbindelse med budsjettdiskusjonen vi måtte ta etter at Helsetjenesten fikk kutt i overføringene fra statsbudsjettet, sier lederen av Hovedstyret i SiO May Kristin Fønnebø.
Helsetjenesten gjennomfører for tiden et kartleggingsprosjekt hvis formål er å bedre pasienttilgjengeligheten. Et utslag av den planlagte omorganiseringen er at Helsetjenesten kan oppnå økte trygderefusjoner, men administrerende overlege Cecilie Daae avviser at man har spekulert i dette.
– Det er rene medisinsk faglige begrunnelser som gjør at vi går gjennom organiseringen av Helsetjenesten. Når man håndterer flere pasienter i et system, utløser det økte refusjoner, sier hun.
Rikstrygdeverket har avtalt et møte med Helsetjenesten mandag neste uke for å diskutere saken.