Slår brannfelle-alarm
Brannvesenet frykter at det trange boligmarkedet fører til at folk bor i usikrede leiligheter.
– Å bo i en leilighet som ikke er brannsikret kan potensielt være livsfarlig. Konsekvensene ved et branntilfelle kan da bli mye større – i verste fall føre til at mennesker omkommer, sier branninspektør Sigurd Folgerø Dalen.
Han advarer studenter mot å ta for lett på brannsikkerhet.
– Brann- og redningsetaten er bekymret for at folk ender opp med å bo i usikrede leiligheter i et tett boligmarked. Folk må være bevisste på hva de har krav på som leietakere, sier han.
Kreative løsninger
– Alle branner representerer en fare for tap av menneskeliv, sier Folgerø Dalen.
I 2011 var det totalt 318 boligbranner i Oslo (se statistikk). Hverken brannvesenet eller Plan- og bygningsetaten har oversikt over hvor mange utleieboliger som mangler brannsikring i hovedstaden.
– En konsekvens av et trangt boligmarked kan være at kreativiteten til både utleier og leietaker øker, og man finner løsninger som ikke nødvendigvis tilfredsstiller kravene til brannsikkerhet, sier Folgerø Dalen.
Han mener det er viktig å ha brannsikkerhet som en prioritet, og at det verken trenger å koste mye tid eller penger å sikre seg mot brann.
– Vær mest mulig gjennomtenkt, brannsikkerhet er jo i bunn og grunn sunn fornuft satt i system, sier han.
Advarer mot nattmat
Sunn fornuft er ikke alltid til stede på sene lørdagskvelder, og studenter som lager nattmat har lenge ført til stort hodebry for brannvesenet.
– Å lage nattmat i beruset tilstand kan også være et risikomoment. Sovner man kan man risikere å våkne opp til en røykfylt leilighet, eller i verste fall en brann, med de konsekvenser dette vil medføre, sier branninspektøren.
I 2011 hadde brannvesenet over 10 000 utrykninger, der i underkant av 500 var reelle brannsituasjoner.
– Sikkerhet er viktigst
Robert Rygh i Olav Thon-gruppen forklarer at uvitenhet, heller enn grådighet, er hovedårsaken til at leiligheter ikke er godt nok sikret mot brannfare.
– Personlig tror jeg at hvis folk leier ut en leilighet og den ikke er helt brannsikker, kan det ofte være på grunn av uvitenhet heller enn grådighet. Mange leier for eksempel ut kjellerleiligheter uten å tenke på at det kan være vanskelig å rømme ut av et 25 cm høyt vindu oppe under taket ved brann, sier han.
Rygh forklarer at Olav Thon-gruppen i disse dager går gjennom alle sine boliggårder fra 1890-tallet for å sikre at leietakerne bor trygt.
– Det er viktig å understreke at uvitenhet ikke aksepteres som unnskyldning, og at brannvesenet på grunn av dette nettopp har fått hjemmel til å gjennomføre offentlig brannsyn i alle disse gårdene, sier han.
Rygh mener at dette forhåpentligvis vil bedre sikkerheten til alle de som leier i gamle bygårder, men at det ikke alltid er lett å fullt og helt tilfredsstille alle dagens krav om sikkerhet i gamle boliggårder.
– Det er en del av våre bygårder som er nokså gamle, og disse bygningene er bygget og sikret etter den spesifikasjonen som fantes da de ble bygget, sier han og legger til:
– Vi er opptatt av at alle våre utleieboliger er så brannsikre som mulig. Vi samarbeider jevnlig med brannvesenet for å etterkomme myndighetenes krav om brannsikkerhet i våre leiligheter, avslutter Rygh.