HODELØSE:– Dette er kulturvandalisme på sitt verste, sier bok–holder Martin Skauge Johnsen og bok–binder Guro Hagen. Bukkeskjoldet henger hodeløst tilbake.

Bukkevandalisme

Pub-til-pub-natten brakte ubudne gjester til Blindern Studenterhjem. De tagget på veggene og stjal et bukkehode.

Publisert Sist oppdatert

Hans Majestet den Blinde Bukk, hjemmets høye beskytter, ble natt til forrige onsdag fjernet fra sitt faste tilholdssted i peisestuen. Siden 1926 har bukken, overhodet til studenterhjemmets akademiske orden, våket over hjemmets fredede vegger. Nå er både veggene og bukken skjendet.

– Hærverket er en ting, men at de stjal bukkehodet er utilgivelig, sier bukkekollegiets medlemmer Martin S. Johnsen og Guro Hagen, som reagerer med sorg og vrede over det inntrufne.

Hodet til bukken Jan III, som da han levde gresset lykkelig på bukkehaugen bak studenterhjemmet, har stor affeksjonsverdi for bukkeordenens medlemmer.

– Dette er kulturvandalisme på sitt verste, sier Johnsen.

Hærverket og tyveriet, som ble oppdaget i to-tiden om natten, er politianmeldt og under etterforskning, og nå håper kollegiet at noen observante natteravner kan ha sett et bukkehode på vei over Frederikkeplassen. De lover en klekkelig dusør .

Powered by Labrador CMS