NORGES MEKTIGSTE: Landsmøtet har talt. Eva Franko Aas blir Norges mektigste student.

NSOs landsmøte

Eva Franko Aas blir ny NSO-leder

Trenden har snudd. Landsmøtet viser endelig tillit til valgkomiteen, og følger for første gang på tre år deres innstilling.

Publisert Sist oppdatert

Eva Franko Aas (27) er valgt til ny leder av Norsk studentorganisasjon (NSO). Hun kommer fra vervet som leder av Studentunionen Kristiania, hvor hun nylig har fullført en bachelor i markedsføring og merkevareledelse.

Med det følger landsmøtet valgkomiteens innstilling, hvilket ikke var en selvfølge. De to foregående landsmøtene har nemlig trosset valgkomiteen og gått for andre kandidater.

Se hvem som ble valgt som representanter i det nye arbeidsutvalget (AU) i bunnen av saken.

Norges mektigste student

Som leder av NSO blir Aas øverste tillitsvalgt for landets studenter, ofte omtalt som Norges mektigste student. Aas skal representere rundt 270.000 studenter nasjonalt.

Rollen som NSO-leder innebærer å fronte studentenes interesser overfor regjeringen, Stortinget og universitets- og høgskolesektoren.

GAMMEL OG NY: Avtroppende leder, Sigve Næss Røtvold, og nyvalgt leder, Eva Franko Aas. Her i øyeblikket etter at Aas ble valgt.

For Aas er det vært særlig viktig å også gjøre flere studenter kjent med NSO.

– Det er alt for få i den generelle studentmassen som har hørt om NSO, og som opplever at NSO har noe å si for dem. Det vil jeg endre på, uttalte Aas til Universitas tidligere i vår.

Hun har også fremmet et ønske om at NSO bør sette et tydeligere preg på KI-debatten.

– Jeg er så lei av at debatten stort sett går på fusk, og overvåkning under hjemmeeksamen. Man kunne tatt mer aktiv styring i debatten, og snakket om hvordan KI kan spille inn på sosial mobilitet, for eksempel.

Flere kandidater til ledervervet

Totalt tre stykk sto i kampen om bli leder av NSO. Etter at valgkomiteen la frem sin innstilling, varslet både Ada Margrethe Seim fra Universitetet i Sørøst-Norge og Oscar dos Santos Hellberg-Kvalsvik fra Universitetet i Bergen at de vill stille mot innstillingen. 

I ledervalget ble det i alt avgitt 174 stemmer. I løpet av første valgrunde fikk ingen kandidater nok stemmer til å velges, og Seim ble strøket. I andre valgrunde vant Aas foran Hellberg-Kvalsvik. 

Aas kom dermed seirende ut i kampen om ledervervet.

KAMP: Tre kandidater kjempet om vervet som ny leder av NSO.

Ønsket en erfaren leder

Valgkomiteen hadde på forhånd pekt ut Aas som deres ønskede leder av organisasjonen. 

I sin innstilling la valgkomiteen vekt på Aas’ tydelige lederprofil og politiske teft. Det står blant annet:

«NSO trenger en uredd leder med bein i nesa, det vil organisasjonen få med Eva i spissen.»

Kamp om nestledervervet

Valgkomiteen la i sin innstilling opp til at Victoria Skogsletten Dalen fra OsloMet skulle bli organisasjonens nye nestleder. Før votering tok Markus Aleksander Moen Furulund fra Nord Universitet opp kampen.

Også i kampen om nestledervervet gikk landsmøtet inn for valgkomiteens innstilling.

I sin avsluttende tale for landsmøtet fremhevet Dalen en rekke gjennomslag hun har hatt ved OsloMet, som gratis bind og tamponger på campus, samt et eget bygg for studentforeningsvirksomhet.

NESTLEDER: Victoria Skogsletten Dalen fra OsloMet er ny nestleder i NSO.

– Men viktigere enn enkeltsaker er hvordan vi fikk det til. Gode prosesser, sterke relasjoner med beslutningstakere, og tydelig retning. Som nestleder vil jeg ta med meg dette inn i NSO.

Valgkomiteen la spesielt vekt på Dalens forståelse av nestlederrollen. 

«Victoria fremstår som en trygg, imøtekommende og samlende person med en positiv og energisk utstråling. Hun er en god menneskekjenner og brobygger, og evner å skape tillit og gode relasjoner til ulike typer mennesker», skrev valgkomiteen i deres innstilling. 

Kritisert for Oslo-dominans 

Av de 13 kandidatene som hadde blitt spilt inn til valgkomiteen tidligere i år kom totalt 9 av dem fra Østlandet. I valgkomiteens innstilling var fem av totalt seks medlemmer i AU fra Oslo. Det fikk flere til å kritisere rekrutteringsprosessen.

Denne innstillingen ble i det hele fulgt av landsmøtet. I det neste arbeidsutvalget er det kun fag- og læringsmiljøpolitisk ansvarlig Nina Øglænd Johnsen fra Universitetet i Agder, som ikke kommer fra en Oslo-institusjon.

NYTT AU: Fem av seks AU-medlemmer kommer fra Oslo.

I en e-post til Universitas skrev valgkomiteens leder, Kaja Ingdal Hovdenak, at dette skyldes en helhetsvurderingen.

«Kompetanse, erfaring, samarbeidsevne og hvordan kandidatene utfyller hverandre som team» har veid tyngst, skrev Hovdenakk.

Hun viste også til aktiv rekruttering gjennom oppsøkende arbeid. Samtidig erkjente hun at fordelingen kunne vært bedre

 «Vi skulle selvsagt gjerne sett bredere geografisk fordeling […] det krever langsiktig arbeid».

Arbeidsutvalget 2026/2027

Leder: Eva Franko Aas (Kristiania, OSLO)

Nestleder: Victoria Skogsletten Dalen (OsloMet, OSLO)

Fag- og forskningspolitisk ansvarlig: Christian Landbo Olesen (OsloMet, OSLO)

Fag- og læringsmiljøpolitisk ansvarlig: Nina Øglænd Johnsen, (UiA, AGDER)

Velferds- og likestillingsansvarlig: Elisabeth Evelyn Gjedrem (OSLO)

Internasjonalt ansvarlig: Milad Rezvan (UiO, OSLO)

Valgkomiteens innstilling:

Leder: Eva Franko Aas (Kristiania, OSLO)

Nestleder: Victoria Skogsletten Dalen (OsloMet, OSLO)

Fag- og forskningspolitisk ansvarlig: Christian Landbo Olesen (OsloMet, OSLO)

Fag- og læringsmiljøpolitisk ansvarlig: Nina Øglænd Johnsen, (UiA, AGDER)

Velferds- og likestillingsansvarlig: Elisabeth Evelyn Gjedrem (OSLO)

Internasjonalt ansvarlig: Milad Rezvan (UiO, OSLO)

Powered by Labrador CMS