Tilbake til lesesalen

Ingen støtte til reformkritikerne:

Studentparlamentets nye arbeidsutvalg inntar plassene.

Publisert Sist oppdatert

– På masternivå har man et enormt problem. Det er ikke nok vitenskapelig ansatte til at den enkelte student får det tilbudet han eller hun har krav på. Jeg vil arbeide for generelle forskrifter som bedre sikrer alle masterstudenter et minimumstilbud, sier Maria Veie Sandvik fra HF-lista. 1. juni overtar hun ledervervet i Studentparlamentet (SP) etter Eirik Nederlid.

Mens flere av høstens rektorkandidater har tatt til orde for en reversering av deler av Kvalitetsreformen, ønsker Sandvik heller å bearbeide den:

– Jeg vil arbeide med det som foreligger heller enn å prøve å snu ting. Det er en voldsom fleksibilitet i systemet nå som vi kan utnytte for å få gjennomslag for våre saker.

Reformkritikerne vil finne liten støtte hos Sandvik:

– Man må komme med progressive forslag, ikke sitte og sutre.

Reformvurdering

Ny heltidsrepresentant i Universitetsstyret, Torkel Nybakk Kvaal fra Sosialdemokratene, ønsker også å ta tak i Kvalitetsreformen:

– Det viktigste for meg er at vi får en gjennomgang av reformene som har vært, og at vi studenter får komme med innspill på hva vi er fornøyde og misfornøyde med.

Han trekker frem flere lesesalsplasser under eksamensperioden, mer fleksibilitet i forhold til obligatorisk undervisning, samt forskningsbasert undervisning som viktige saker.

Akademia og arbeidslivet

Ny utdannings- og studieansvarlig, Kristian Meisingset (MG) deler Kvaals syn, men legger særlig vekt på koblingen mellom forskning og undervisning på masternivå for at studentene i større grad blir innlemmet i forskningen.

Meisingset ser også viktigheten av en gjennomgang av Kvalitetsreformen:

– Helt konkret vil det for eksempel si å følge opp ordningen med tilsynssensor og se hvordan den fungerer. Det er også viktig å sørge for at studentevalueringene gjennomføres på en god måte og at de får konsekvenser.

I tillegg mener Meisingset at det er viktig å styrke kommunikasjonen mellom arbeidslivet og universitetet slik at det blir lettere for studentene å få en relevant jobb etter studiene.

Studentdemokrati i Bosnia

Ny nasjonalt og internasjonalt ansvarlig, Iselin Rud-Goksøyrs (SV-lista), hjertesak ligger langt utenfor Blindern:

– En av de sakene jeg virkelig brenner for er et prosjekt i Mustar i Bosnia. Der er vi med på å fremme kunnskap om studentrettigheter og studentdemokrati.

Hun vil også arbeide for å få ut mer informasjon om utvekslingsavtalene ved UiO, både hvilke utvekslinger som finnes, samt hvordan det gjøres rent praktisk.

Kamp for gratisprinsippet

Utdanningsminister Kristin Clemets (H) forsøk på å gjenåpne debatten om skolepenger har ingen i AU noe som helst til overs for:

– Jeg vil ikke en gang ta skolepenger opp til vurdering. Gratisprinsippet vil jeg kjempe for med nebb og klør, sier Sandvik og får full støtte fra sine kolleger.

Eirik Nedrelid noterer en håndfull gjennomslag og et par skikkelige nesestyvere en måned før han går av som parlamentsleder.

– Vi har blant annet vært med på å få reisestipendet tilbake i statsbudsjettet. Og så har IFI2 fått finansiering, sier avtroppende parlamentsleder Nedrelid.

Et par mindre seire kan han også sette på CVen:

– Den nye universitets- og høgskoleloven må kunne karakteriseres som en delseier, sier Nedrelid og trekker også fram nasjonal koordinering av karaktersystemet som noe arbeidsutvalget har vært med på å jobbe fram.

– «Kopiavgiften er en uakseptabel ordning som vi må komme bort fra snarest», uttalte du til Universitas 18. august 2004. Vi betaler fortsatt kopiavgift.

– Kopiavgiften er et godt eksempel på at Universitetsstyret ikke har lyttet til studentene. Vi får en i trynet hver gang vi forsøker å ta den opp. Studieplasskuttet i statsbudsjettet var også en skikkelig trøkker, sier Nedrelid, som planlegger å ta opp igjen studiene neste semester.

Powered by Labrador CMS