I GUDS NAVN: Ikke så lett å vite hvilke justivalarrangementer en skal gå på når dette er alt som dukker opp på skjermen. Siden er nå fikset.

Studentfestival hacket

Hackeren Ir_r57 snek seg inn og byttet ut innholdet på Justivalens hjemmeside.

Publisert Sist oppdatert

Hackingen inntraff i slutten av juli mens festivalens PR-sjef Christian Emil Petersen var på ferie.

– Det var en person som åpenbart enten ikke likte oss eller serverens innhold, hjemmesiden fikk et ganske annet meningsinnhold enn det festivalen har, sier han.

Siden ble, i stedet for informasjon om Juristforeningens festival, Justivalen, fylt med det Petersen omtaler som «Matrix-tall og noe bloddryppende greier avrundet med en uttalelse om at Iran er det beste landet i verden».

– Unødvendig

– Min første reaksjon var at jeg syntes de kunne spart seg for dette. De kunne brukt tiden på noe bedre enn å fremme politiske ytringer på hjemmesider til folk som driver en festival på frivillig basis, sier PR-sjefen.

Festivalen ble informert om hackingen av besøkende på jakt etter informasjon eller billetter til festivalen.

– Jeg håper ingen har gått glipp av informasjon eller fått et dårlig inntrykk av festivalen, det ville vært trist, sier Petersen.

Ikke første gang

Dette er ikke første gang en studentforening blir utsatt for såkalt defacing. I mars 2006 ble nettsiden til Kurdisk Studentforening hacket på lignende måte av noen som hevdet å være islamske fundamentalister. Nettsiden til Velferdstinget ble sommerferien samme år også fylt med islamske slagord og det Velferdstingets daværende leder Øyvind Gjengaar omtalte som «irriterende technomusikk».

Hell i uhell slapp hjemmesiden til Justivalen unna irriterende technomusikk. Det originale innholdet på siden var forøvrig på plass etter to døgn.

– Har dere blitt hacket på nytt etter dette?

– Nei, og nå håper vi den fortsatt er på nett uten avbrudd frem til festivalen begynner 31. august, sier Petersen.

Powered by Labrador CMS