Medisinstudenter får forskerlinje
Fra og med sommeren skal ti medisinstudenter hvert semester begynne på en helt spesiell forskerlinje. Dette skal avverge rekrutteringskrisen til medisinsk forskning. Dersom ikke bevilgningene øker, frykter man at dette vil gå ut over resten av studentene.
Sviktende rekruttering
– Den nye ordningen er et resultat av den sviktende rekrutteringen til studentstipendiatene ved medisinsk fakultet. Det er viktig å rekruttere forskere så tidlig som mulig. Dette innebærer blant annet at en forskerkarriere må gjøres gunstigere med hensyn til både lønn og jobbmuligheter, sier førsteamanuensis og daglig leder av forskerutdanningen, John-Arne Røttingen.
Spenner vidt
Parallelt med den ordinære undervisningen skal studentene, som tas opp på grunnlag av forslag til forskningsprosjekter, følge et skreddersydd forskerprogram. Fagfeltene spenner vidt, fra basalmedisin via klinisk medisin til samfunnsmedisin. Innbakt i planen ligger også ett års permisjon til et forskningsprosjekt.
Frykter kutt
Finansieringen av den nye linjen er nettopp noe som bekymrer medisinstudent Thomas Blikshavn. Han frykter at manglende midler vil føre til kutt i tilbudet til den ordinære medisinutdannelsen.
– Det er et åpent spørsmål hvorvidt forskerlinjen får nok midler fra Forskningsrådet. Dersom støtten blir mindre enn forventet, frykter jeg at den nye ordningen vil kvele all studentforskning som ikke er knyttet til forskerlinjen, sier han.
Tar fra de andre
Initiativtaker Røttingen bekrefter at man vil bli nødt til å ta fra de andre undervisningstilbudene hvis Forskningsrådet ikke øker bevilgningen i forhold til tidligere år.
– Men behovet for ordinære stipender og sommerstipender vil ikke lenger være det samme. Det er viktig å finne en balanse mellom de ulike tiltakene. Mer kan vi ikke si før vi ser hvordan etterspørselen fra studentenes side blir, sier han.