
Ga bort alskens rot
HVEM: Egil Hegerberg
STUDERTE: En hel masse
NÅR: Fra seint åttitall og et godt stykke utover nittitallet.
AKTUELL: Albumet «Sanger Fra Bare Egil By» med Ikke Bare Bare Egil Band Band
Egil Hegerberg ble aldri videre komfortabel med mellomfagsnivåets tette oppfølging.
– På grunnfag var det ingen obligatoriske oppgaver og ingen obligatorisk undervisning. Det passet meg bedre, sier han.
– Hva studerte du?
– En hel masse. Jeg tok Ex.phil tre ganger – kom opp i laud til slutt. Også ble det en del grunnfag – engelsk, teatervitenskap, sosialantropologi og nordisk. Jeg tok også et semesteremne i EDB for humanister, også tok jeg noen nordamerikastudier. Jeg hadde tenkt å studere realfag, så jeg tok et matematikkurs. MA 100, tror jeg det het. Kom aldri så langt med det der. Også tok jeg et semesteremne på teaterhøgskolen – det var mer praktisk rettet, kan du si, forteller han, og fortsetter:
– Og historie grunnfag. Jeg begynte på mellomfag der et par ganger, og i nordisk. Men jeg fikk aldri helt fullført det. Og så prøvde jeg grunnfag i psykologi. Jeg er ikke så glad i å fullføre ting, sier Hegerberg, som etterlater liten tvil om at mye tid ble tilbrakt på Blindern.
– Å, ja. Jeg har sittet mye på Sophus Bugge, Wilhelm Bjerknes’ hus… alle disse gamle navnene, sier Hegerberg.
– Engasjerte du deg i noe utenom studiene?
– Jeg var engasjert i diverse festkomiteer og i tidsskriftet Bøygen. Jeg husker ikke alt jeg skrev, det var kanskje ikke så veldig mye. Jeg skrev et essay om EF og postmodernismen. Tror det tok for seg om vi ville miste postmodernismen hvis vi kom med i EF.
– Hva konkluderte du med?
– Jeg tror jeg konkluderte med at postmodernismen ville stå i fare. Vil tippe at det var i ‘90.
– Hva slags fester arrangerte du?
– Jeg arrangerte en hodeprydfest da jeg gikk på sos. ant. Da leide vi inn RF-kjelleren – Uglebo fantes jo ikke på den tiden. Også var det mange store fester i foajeen på SV. Gartnerlosjen spilte også en del der, sier Hegerberg.
Han spilte bass og sang i bandet, og husker det ble gitt bort mange presanger på konsertene.
– Jeg pleide å gi bort de cd-ene jeg hadde og som jeg ikke likte. Ellers ga vi bort lamper, klær… alskens rot.
– Det var en travel periode for deg?
– Absolutt en travel periode. Men jo mer man har å gjøre, jo mer får man gjort. Setter man av tid til studier får man gjort mye mindre enn om man har altfor mange plateutgivelser og sånn.
– Har du dratt noe nytte av studiene i tekstene dine? Som på sangen om «Kjønnsforsker Egil» på den nye skiva di?
– På den låta har jeg faktisk dratt litt veksler på min ufullendte mellomfagsoppgave i nordisk språk. Jeg hadde Finn Erik Vinje, og jeg skulle analysere språkbruken i en utgave av Aktuell rapport. Jeg satt på lesesalen og telte verb og adjektiver og sånn, og fant vel ut at det ikke var så spennende etter hvert. Men det var der jeg lærte at alle jenter liker å suge dildo og at menn ikke er så interessert i å sleike sjømannsbrud, avslutter Hegerberg.