
Liksomtravle juksetrimmere
– Tid er mangelvare, sier Lene Kongsvik Johansen i Ikea-reklamen.
Det er morsomt når hun demonstrerer hvordan man kan håndtere tidspress ved å kombinere styremøter med barneselskap, og doggystyle med håndarbeid. Det som ikke er morsomt er at denne form for effektivitet er blitt en trend i virkeligheten blant patetiske mennesker som prøver å fremstå som rask og rasjonell.
Denne liksom-multi-dyktige rasen ser ut til å utbre seg hurtig, og de har ført til at jeg ofte blir nødt til å dra hjem fra gymmen i sinne i stedet for med god samvittighet. Dette er en rase som har funnet ut at treningsstudioet er et fint sted å briefe med sin busye hverdag. De kvasi-travle idiotene skal nemlig løpe samtidig som de ikke bare lytter til rap på iPoden, men også leser. Ja! Leser! Alkymisten, Aftenposten, Kvinner og Klær, you name it.
Og jeg har ett spørsmål til dette tåpelige folkeslaget: Hva faen har dere å gjøre på et treningsstudio? Tredemølla er skapt for å trene på. Og la meg forklare dere skinn-atleter hva trening går ut på: Svette, pusting, pesing, adrenalin, rødsprengt tryne og blodsmak i kjeften! Det handler om å bruke kroppen og ikke huet. Og om dere har så sterkt behov for å uttrykke travelhet så vil jeg utfordre dere til å ikke bare lese og løpe samtidig. Bestill sushi og spis opp, ta med mobilen og gjør unna et jobbintervju. En laptop kan være hendig. Og hvorfor ikke ta med Fido så er trimmen til bikkja også unnagjort? For dere lurer ikke meg.
Hallo. Det er jo tydelig at dere har tatt dere tid til å følge med på siste trend innenfor sykkelbukser, longs og sportsur. Og dessuten er pannebåndet og håret såpass dandert at det avslører mye tid foran speilet. Jeg foreslår at dere skaffer dere elektriske muskelstimulatorer som festes på kroppen. Da kan dere trene og sove samtidig. Fåes kjøpt på TV-shop for kr 399. Dere sparer unødig pengebruk på gymmen. Og ikke minst – dere sparer meg for å bli utslitt allerede før jeg trykker på tredemøllas startknapp.