
Med is i magen
Bli med OSI Dykking under en halv meter is – en opplevelse som bokstavelig talt tok pusten fra Universitas.
Bunnefjorden en lørdag formiddag i begynnelsen av mars. Gradestokken viser nærmere ti kalde idet en spent og ivrig gjeng samler seg rundt et trekantet svart hull i isen. Nordmenn er tradisjonelt et hardbarket folkeslag, men likevel er det vel de aller færreste som drømmer om – og aller minst gleder seg til – å hoppe ut i et kaldt og mørkt hull for så å dykke inn under is tykk nok til å bære en lastebil. Mange vil kalle det galskap. Gjengen fra OSI Dykking kaller det en flott naturopplevelse. For Universitas\' dykkende journalist ble det hele mer nervepirrende enn forventet.
Undervannssurfing
– Dette gleder jeg meg til, sier Inger Solberg (28) og snur seg mot Eskild Busch (33) for å få hjelp med dykkerhetten.
Solberg og Busch, begge informatikkstudenter, er de heldige som får dykke først. Hun har aldri vært under isen tidligere, mens han er styreleder i OSI Dykking og har erfaring fra tidligere isdykk.
– Det morsomste med isdykking er å «surfe» under isen. Da fyller du beina med luft, stiller deg opp ned med svømmeføttene godt plantet på isen og napper tre ganger i sikkerhetslinen. Da du blir dratt mot hullet, og så er det bare å «surfe» bortover, kan Busch fortelle.
Med dykkerutstyret vel på plass forsvinner så informatikkstudentene under vann, men kommer raskt opp igjen. Pustemunnstykket til Busch har fryst og er umulig å dykke med. Ikke så rart, når temperaturen er minus to i overflaten. Men etter et par nye forsøk med nye ventilsett ser ting ut til å gå som de skal, og dykkerne er snart ute av syne under isen.
Vi på overflaten blir stående og se på luftboblene som kommer opp fra det mørke hullet. Med ett rykker det to ganger i sikkerhetslinen som dykkerparet er festet til. Det er tegnet for «alt ok», og linevakten oppå isen svarer med to rykk tilbake. Slik kommuniseres det jevnlig. Ett rykk betyr «gi ut mer line», to rykk betyr «alt ok» og tre rykk betyr «hal oss inn så fort som mulig». Etter 15 minutter dukker to glade ansikter opp fra mørket igjen. Dykket var vellykket.
– Slitsomt, men veldig moro, er Solbergs kommentar vel oppe på fast isgrunn igjen.
Så kaldt, så kaldt...
– Jeg holder på å fryse av meg trynet, bare så det er sagt.
Det er Stian Støle (23) som brøler etter en kort tur under isen. Men det er bare å bite tenna sammen, for Støle og dykkemakker Sinan Sigurd Tanilkan (23) er fast bestemt på å prøve undervannssurfing. Og det gjør de til gagns også. Tre ganger blir de halt inn, før tautrekkerne på land syns det får være nok.
– Undervannssurfingen var det morsomste med det hele, bekrefter Støle og Tanilkan.
Men dykking innebærer også en god porsjon alvor. Sikkerheten må sitte i høysetet. Derfor bytter dykkerne på å være under isen og å være stand by-dykkere og linevakt.
Panikk under isen
Med et dykkersertifikat tatt i 28 graders vann i Malaysia i baklomma og en rask innføring i tørrdraktsdykking unnagjort dagen i forveien, er Universitas\' utsendte etter hvert klar for å prøve seg under isen. Etter kun få minutter nede i vannet går det dog galt. Journalisten slipper ut for mye luft av tørrdrakten, og synker rett til bunns. Han skjønner raskt at han umulig kan svømme til overflaten uten luft i drakten og med 17 kilo bly rundt livet. Der og da er det ikke lett å tenke klart, og Universitas\' staute mann begynner å hyperventilere og tenker at «nå, Lars – nå begynner du å få panikk, det er slik det føles».
Men best som det ser aller mørkest ut, er det en utvei. Dykkerne er bundet til sikkerhetslinen, og journalisten rykker tre ganger. Etter at linevaktene på overflaten får samlet tankene, trekker de journalisten til overflaten. Ingenting er som noen gode åndedrag i frisk luft etter å ha kavet og stresset på 10 meters dyp.
– Jeg prøvde å komme ned til deg, men det ene øret sprengte fryktelig og jeg så at du fikk luft, sier dykkepartner Gard Thomassen, som også er organisator for isdykkingen.
Med ny ro i kroppen går journalisten under isen igjen, denne gangen med litt mer erfaring og kunnskap om hva man ikke skal gjøre. Og det går bra. Universitas kan bekrefte at isdykking er en unik og fantastisk undervannsopplevelse.
OSI Dykking, også kjent som BAUS (Blindern Akademiske Undervannssælskab)
– Omtrent 50 medlemmer hvert semester.
– Det arrangeres to langturer per semester samt flere dagsturer.
– OSI Dykking arrangerer ikke egne dykkerkurs, men formidler alle typer kurs.
– Medlemskap koster 100 kroner.
– Dykkerutstyr kan leies gjennom OSI Dykking.
– Les mer om BAUS på www.osi.uio.no/dykking/