Solvarme pensumbøker

Trodde du at Blindern var et folketomt og øde sted om sommeren? Eller at studenter flest venter til i midten av september før de åpner en pensumbok? Tro om igjen.

Publisert

Et eksklusivt utvalg ofrer sol og sommer for pensumbøker og eksamen. En av disse er hovedfagstudent i historie Christopher Sjuve.

Han sitter på UB med pensumbøker til halsen, og forsøker å nøste opp bredbåndets historie.

– Det finnes ingen gode argumenter for å sitte inne og lese om sommeren. Bortsett fra trangen til å bli ferdig med hovedfag, da, sier Christopher Sjuve.

Bredbånd ville han skrive om fordi det ikke er sikkert at han vil være lærer resten av livet, slik de fleste med hovedfag i historie blir.

– Tweedjakke og fotformsko passer ikke så godt på meg, sier han.

Bokvenner

Jevnlig titter han lengselsfullt ut på de som sitter på gresset og koser seg.

– Det er ikke spesielt kult når alle vennene dine er ute i jobb og tjener 500 000 i året, og du fortsatt sliter på Blindern mens lånekassen puster deg i nakken. Derfor sitter jeg inne og leser nå, slik at jeg kanskje greier å bli ferdig før neste sommer, sier han og klapper på en haug tjukke bøker med tett skrift og få bilder.

– Dette er vennene mine i sommer, sier han ømt.

Bananmiddag

Når Sjuve ikke har studert, har han jobbet på polet. Derfor har det ikke blitt så mye ferie.

– Bare ei helg i København. Da brukte jeg opp alle pengene mine, og nå har jeg levd på 200 kroner siden 15. juli. I dag har jeg sju kroner igjen. For dem skal jeg kjøpe bananer, forteller han, og gleder seg til studielån og lønn kommer inn på kontoen.

– Da blir det vaktler og fasaner til middag i dagevis, fantaserer hovedfagstudenten. Han mener nemlig at når det gjelder studielånet er det bedre å være konge en måned enn hoffnarr hele året.

Distraherende øltelt

– Snart kommer ølteltet, så det er tross alt bedre å sitte inne nå. Det kan hende at det ikke blir så mye jobbing framover, tror Sjuve og legger til at han har sørget for å være en del utendørs mellom slagene.

– Har du forsket fram noe nytt i sommervarmen da?

– Ja, faktisk. Her om dagen fant jeg ut at vi kunne hatt bredbånd i Norge allerede i 1984. Kabelselskapene som la kabler da la bare ut enveiskabler. De mente at de ville komme inn under Televerkets monopol dersom de la ut toveis kabler. Nå er det de samme selskapene som må bruke store ressurser på å legge nye kabler. Jeg var ganske fornøyd da jeg kunne fortelle veilederen min det, smiler Sjuve.

Eksamen i august

Karoline Amundsen har fulgt intensivkurset i lingvistikk, og skal opp til eksamen 23. august.

– Jo, jeg har studert i hele august – på kurset har vi hatt forelesninger hver dag unntatt onsdager, og de har vart det meste av dagen. Dette kurset trenger jeg fordi jeg har planlagt å studere språk senere, sier Amundsen.

Hvordan liker du å studere midt på sommeren?

– Jeg klager ikke, for jeg har jo valgt dette selv. Hadde jeg ikke tatt dette kurset så hadde jeg sikkert jobbet, så jeg hadde ikke fått mer fri, tror hun.

– Er du stresset i forhold til eksamen da?

– Hehe! Jeg blir nok aldri professor i lingvistikk, for jeg synes dette er ganske vanskelig. Alt er nytt for meg, helt ny terminologi, mer matteaktig enn det jeg er vant til, sier Amundsen.

Likevel føler hun at hun har god oversikt og kontroll på hva hun må jobbe mer med. Hun skal begynne på mellomfag i kunsthistorie, og forelesningene der begynner før eksamen i lingvistikk er ferdig.

– Derfor blir et par dager med puslespill i forhold til hvor mye lesetid jeg får på slutten, sier Amundsen.

Vin i parken

Tilbake hos polmedarbeider og bredbåndskjenner Christopher Sjuve spør vi om han har noen tips til en god vin for oss som enda en stund lar studier være studier når værgudene gliser.

– Åja, for varme dager i parken er det en hvitvin, en chablisplagiat som heter La Pallote, som absolutt kan anbefales. Særlig passer den godt til østers og annen sjømat, og ikke er den alt for dyr heller, forteller Sjuve.

Powered by Labrador CMS