
Seks av ti for porno
Flesteparten av landets studenter og elever mener porno bør være lovlig.
60 prosent av landets studenter og elever mener alle former for porno bør være lovlig, mens kun 48 prosent befolkningen mener det samme. Tallene fra Norsk Gallups forbruker- og mediaundersøkelse viser at kun 24 prosent av studentene mener pornografi bør forbys. Professor i psykologi Per Schioldborg har i en årrekke forsket på seksualitet og han ser tallene som et utslag av at studenter er unge og liberale.
– Det er en signifikant forskjell mellom studenter, elever og resten av befolkningen. Tidligere undersøkelser har også antydet at unge mennesker er mer positivt innstilt til pornografi, sier Schioldborg.
Han tror unge mennesker først og fremst ser spørsmålet som en trussel mot ytringfriheten, og understreker at pornografi omfatter både varme, stimulerende fremstillinger av sex og mer negativ hardporno, der kvinnen blir fremstilt som et bruksobjekt.
– Majoriteten av både befolkningen og studentene mener at pornografi bør være lovlig, og med tanke på den gode delen av pornografien er dette positivt, sier Schioldborg.
Åpensinnede studenter
Leder i den liberale studentforeningen Fristud Bent-Johan Mosfjell ser tallene som et utslag av at studenter mer åpensinnet enn befolkningen for øvrig.
– Studenter er i stand til å skjønne at det må være lov til å filme ting som er lov å gjøre. Det må være lov å se på at voksne mennesker har sex. Folk har forskjellige grenser og preferanser i forhold til porno og det må det være rom for, sier Mosfjell.
Gir vrangbilde
Redaktør av boka Feminisjon Veslemøy Lode mener det ikke er porno i seg selv som er negativt, men vinklingen.
– Du ser ti ganger mer fitte enn du ser pikk. Pornografi gir et vrangbilde av hva sex er på grunn av den ekstreme fokusering på kvinnekroppen, samtidig som det alltid er mannens seksuelle forløp som styrer handlingen, sier hun.
Lode mener det er helt legitimt å forby porno på grunnlag av bransjens lysskye forgreninger til prostitusjon og trafficking, mens Mosfjell mener pornomotstandere argumenter intellektuelt uredelig ved ikke å skille mellom menneskehandel og porno.
Menn mest positive
Tallene viser også at menn og kvinner har ulikt syn på pornografi. Over 70 prosent av de mannlige studentene mener at porno ikke bør være ulovlig, mens 50 prosent av de kvinnelige studentene mener det samme. I befolkningen øvrig er også 20 prosent færre kvinner enn menn for pornografi.
– Dette avspeiler funn vi kjenner fra annen forskning. Menn er mer interessert i visualisert erotisk form, film og video, enn kvinner, sier Schioldborg.
Han mener dette sannsynligvis skyldes at simulerings effekten kan oppleves som mer effektiv hos menn. Imidlertid peker han på at andre undersøkelser viser at simuleringseffekten kan være samme for menn og kvinner, men at kvinner i større grad rapporterer at porno ikke virker opphissende.