PROBLEMÁTICO: Elever uten spansk fra videregående skole kan få problemer hvis de vil ta spanskfag på universitetet. Her i spansktimen på Oslo Katedralskole ved lærer Anna Maria Ruiz.

Sparekniv gir spanskkutt

Nok et emne blir rammet av sparekniven ved Universitetet i Oslo. Denne gangen er det spanskstudentene det går ut over.

Publisert Sist oppdatert
SPANSKTALENDE: Celine Scheel og Victoria Hannevold Koritzinsky tar spansk i tredje klasse på Oslo Katedralskole. De mener informasjonen om videre utdanning er god nok. --Vi får nok informasjon, men det er heller det at mange av elevene sliter med å ta den til seg, mener Hannevold Koritzinsky.

– Det er beklagelig at emnet kuttes, når det er så mange med interesse for spansk, mener Alfredo Biamont, kontaktperson for Latinamerikansk forening (ALA) ved Universitetet i Oslo (UiO).

Fra høsten 2009 skal ikke lenger innføringsfaget i spansk, SPA0101, tilbys ved Institutt for litteratur, områdestudier og europeiske språk (ILOS). Kuttet vil særlig gå ut over studenter på Europeiske og Amerikanske studier med fordypning i Latin-Amerika. Her er spansk eller portugisisk språk en obligatorisk del av bachelorgraden.

– Kuttet kan hindre folk i å gå videre med spanskstudier. Det er mange som trenger innføringsfaget for å kvalifisere til disse studieretningene, påpeker Biamont.

Blant annet vil de som ikke har hatt spansk på videregående, men som likevel ønsker å ta spansk på universitetet, rammes. Nå vil disse måtte begynne rett på 1000-nivå spansk, hvor det er anbefalt å ha spansk B- eller C-språk fra videregående.

– Dette vil kunne føre til færre spanskstudenter, sier Biamont, som mener ledelsen ved UiO må fokusere mer på viktigheten av andre språk enn norsk og engelsk.

– Spansk er et stort språk. Kunnskap om språket kan hjelpe studentene å få innblikk i flere ulike kulturer, sier han.

Tidlig valg

Også leder for Elevorganisasjonen, Vibeke Mohn Herberg, er kritisk til å kutte ut innføringsfag på universitetsnivå. Hun mener det vil gjøre det vanskeligere for ferske studenter.

– Spansk på videregående må velges alt fra første klasse. Da er det svært få som vet hva de vil studere, sier hun.

Mohn hevder elevene på videregående har for lite kunnskap om fagkrav på universitetet.

– Veiledningen her er ikke god nok. Det finnes et enormt mangfold av fag man kan velge, og altfor lite kunnskap blant rådgiverne. Elevene får ikke nok informasjon, sier hun.

Likt som fransk og tysk

Instituttledelsen ved ILOS forklarer kuttene med ressursproblemer.

– Vi ønsker å omfordele ressursene, og SPA0101 er ikke obligatorisk for noe bachelorløp. Vi vil heller styrke undervisningen på 1000-nivå og høyere opp, sier førsteamanuensis og undervisningsleder ved ILOS, Turid Henriksen.

Hun mener det likevel vil ordne seg for studentene på fordypning i Latin-Amerika og andre fag med spanskundervisning, uten spansk fra videregående.

– Men vil ikke kuttet føre til problemer for studenter uten spansk fra skolen, som ønsker å studere spansk ved universitetet?

– Jeg tror ikke det vil bli noe problem. De blir behandlet likt som elever uten fransk eller tysk. Det er ikke vanlig å ha innføringsfag på universitetet i fag som er så utbredt i skolen. Innen høsten 2009 regner vi med at det vil være mange flere med spansk fra skolen. Vi lar emnet gå en gang til for å tilfredsstille studentene som alt er i systemet, sier Henriksen.

– Svært synd

Studentene slår seg tilsynelatende ikke til ro med dette. Bente Faugli er en av 105 studenter på SPA0101 denne høsten. Hun er enig med Biamont i at kuttet kan føre til færre spanskstudenter, og har inntrykk av at medstudentene er provoserte over nedleggelsen.

– De jeg har snakket med synes det er svært synd. Mange mangler spansk fra skolen, og trenger innføringsfaget. Uansett lærer man mindre med tre år spansk på videregående enn man gjør på SPA0101, sier hun.

Powered by Labrador CMS