Utdanningsplan for alle
Fra neste høst skal alle studenter inngå en individuell avtale om utdanningsplan med Universitetet.
– Meningen er at studentene til enhver tid skal kunne gå inn og sjekke sin egen utdanningsplan, blant annet for å se hvor de har fått plass. Fordelen for Universitetet blir at vi kan planlegge mer og i større grad forutse studentenes behov, sier seksjonsleder ved seksjon for studieadministrasjon Hanne Krogh.
Utdanningsplanen skal inneholde bestemmelser om institusjonens ansvar og forpliktelser overfor studenten, og studentens forpliktelser overfor institusjonen og medstudenter. I tillegg ønsker Universitetet å gjøre planen til en slags langsiktig «timeplan» som studenten kan bruke til å holde oversikt over sin progresjon.
Ny lov
– Det blir forskjell på hva studentene planlegger på kort og lang sikt, og man skal kunne forandre på utdanningsplanen underveis. For eksempel velger man ikke hele bachelorprogrammet med en gang man begynner ved Universitetet, sier Krogh.
Bestemmelsen som krever individuelle utdanningsplaner for studentene er en ny tilføyelse i Lov om universiteter og høgskoler. Universitetet vil trolig sette opp slike planer for de fleste av studentene. I et notat som er ute til høring foreslås det at inngåelse av utdanningsplanen skal bli en del av semesterregistreringsprosessen. Forslaget vil bli ferdigbehandlet på Universitetsstyrets møte 6. mai.