Utenlandsstudenter får 6 millioner

Norske studenter får tryggere økonomi etter at Utdanningsdepartementet har vedtatt at stipend til skolepenger valutajusteres.ss

Publisert Sist oppdatert

Utenlandsstudenter har til nå fått kompensasjon for svingninger i valutamarkedet for støtte til bo– og levekostnader.

Utdanningsdepartementet har nå vedtatt at studentene også skal få valutajustert gebyr– og tilleggsstipendet.

Reisestipendet er nå det eneste stipendet til utenlandsstudenter som ikke valutajusteres.

– Med dette vedtaket har den økonomiske situasjonen for studenter i utlandet blitt mye mer forutsigbar og stabil. Vi tolker det slik at dette også vil bli ført videre for de kommende studieår, sier en glad André Nerheim som er president i ANSA organisasjonen for norske studenter i utlandet.

Gebyr- og tilleggsstipendet til utenlandsstudenter, som kan utgjøre opptil 55 prosent av støtten fra Lånekassen, har til nå ikke vært valutajustert. Dette har ført til at mange utenlandsstudenter i prinsippet har blitt valutaspekulanter.

Lykkelige utenlandsstudent

Modellen for valutajustering for utenlandsstudenter har blitt utvidet til å omfatte støtten til skolepenger, samt å ta hensyn til den spesielle situasjonen for norske studenter i Øst-Europa. Tidligere har endringer i valutamarkedet kostet norske utenlandsstudenter titusenvis av kroner.

– Dette vedtaket er veldig positivt, og vi er selvfølgelig veldig glade for det. Vi som studerer i Polen er nødt til å betale våre største utgifter, som skolepenger, husleie og reise i amerikanske dollar, men får utbetalt støtten i lokal valuta, sier student og landsleder for ANSA i Polen Gerd Synne Tveito Eidnes.

USA og Øst-Europa

Vedtaket vil i år få utslag for studenter i USA, Singapore og Øst-Europa. Dette fordi det i studieåret 2000-2001 har vært en endring i valutaforholdet i disse landene, som endrer hvor stor støtte Lånekassen gir til studenter i landene. Totalt dreier det seg om cirka 3000 studenter i de nevnte land.

– Hvorfor er det nå bare reisestipendet som ikke er valutajustert?

– Stortinget bevilget i vår 6 millioner, og de er fordelt slik vi forstår Stortingets intensjoner. 6 millioner var det vi fikk, sier politisk rådgiver i Utdanningsdepartementet Wegard Harsvik.

Boomerang

– Høsten 1999 opplevde vi en valutasvingning på nesten 20 prosent. Dette gjorde at mange norske studenter i Storbritannia kom i en økonomisk krise, og sto i fare for å måtte oppgi sine studier, sier Nerheim.

Samtidig som den finansielle situasjonen nå blir mer stabil for utenlandsstudenter har vedtaket et boomerang-potensial. Ved en valutanedgang kan det medføre at støtten fra Lånekassen blir redusert.

Powered by Labrador CMS