
Vil ha strengere ansatt-politikk
Studentparlamentet vil stille strengere krav til ansatte ved UiO.
– Er man først ansatt ved Universitetet, er man i praksis ansatt for livet, sier leder for Studentparlamentet Ingrid Stranger-Thorsen.
På det første møtet etter jul vedtok Parlamentet «en mer offensiv ansatt-politikk».
– Vedtaket er svært vagt formulert. Vi er ikke ute etter å ta noen, ei heller etter masseoppsigelser, forklarer Stranger-Thorsen.
Hun fremhever at de universitetsansattes arbeidskontrakter allerede inneholder klausuler om pedagogisk basiskompetanse som burde vært fulgt bedre opp.
– Men det ser ledelsen gjennom fingrene med. At handlingsplaner ledelsen sitter på, ikke blir fulgt opp, er utrolig frustrerende, sier hun.
Frykter for jobbsikkerheten
Leder for Norsk Tjenestemannslag Turid Lilleheie tror ikke studentene øyner konsekvensene av «en mer offensiv ansatt-politikk».
– Det går ikke an å ødelegge et trygt arbeidssystem fordi arbeidsgiver ikke gjør jobben sin. De som tar på seg lederansvar, må følge opp dette, sier Lilleheie.
NTL har den siste tiden arbeidet mot forslaget om å gjøre universitetene til særlovsselskaper. Forbundet frykter for medlemmenes jobbsikkerhet dersom de ansatte slutter å sortere under Staten.
– Ledelsens utfordring
Statssekretær i Undervisningsdepartementet Bjørn Haugstad støtter studentene i en mer offensiv holdning.
– Ansettelser som i praksis varer livet ut, er studentenes problem og ledelsens utfordring. Det ligger nok ikke an til at det blir enklere å si opp folk, men institusjonen kan ha en mer offensiv personalpolitikk enn de har i dag, mener Haugstad.
NTLs bange fremtids-anelser oppfatter han på den annen side som useriøse og dårlig funderte.
I likhet med Haugstad påpeker rektor Arild Underdal at en eventuell omlegging av universitetsstrukturen i seg selv ikke er avgjørende for de ansattes fremtid.
– Jeg vil si at NTLs bekymring er overdrevet. Å innføre et særlovsselskap vil ikke i seg selv true de ansattes jobbsikkerhet, understreker Underdal.
I henhold til pedagogisk oppfølging innrømmer rektor Underdal at universitetsledelsen har gjort en dårlig jobb, og lover bedring.