Steinraset på Carl Berner:

Studenter måtte hoppe ut fra balkong

Beboere ved SiO-bygget på Carl Berner ble evakuert etter steinras.

Publisert Sist oppdatert

– Jeg registrerte ikke en gang at det hadde skjedd, så jeg var bare veldig forvirret, forteller Elias Thomsen til Universitas. Han er en av beboerne ved Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) sitt studenthus på Carl Berner, som søndag ettermiddag ble evakuert. 

Evakueringen skjedde etter et steinras i en skråning like ved bygget. Mellom 300 og 400 mennesker er evakuert fra området. Thomsen og et par andre skulle rekke en konsert da raset skjedde. 

– Politiet sa til oss at vi ikke fikk lov til å gå ut, så da måtte vi hoppe ut fra en balkong for å rekke den.

Aftenposten skriver at Samskipnaden allerede i 2021 ble advart om farlige forhold i skråningen fra Plan- og bygningsetaten i Oslo.

Nå frykter innsatsleder Thomas Broberg at hele boligblokken kan ryke.

– Det er fare for at to kjempestore steinblokker raser ut. Så hele blokken er i fare. Nå er det evakuering av samtlige, sa Broberg til Aftenposten søndag kveld.

Politiet melder at Oslo kommune nå har opprettet et evakueringssenter på Radisson Blu Alna i Tevlingveien.

Powered by Labrador CMS