MORALSKE KVALER: Designstudent Are Landfald savner diskusjon rundt de moralske spørsmålene til bedrifter som Tesla, Kongsberg Gruppen og Equinor i undervisningen til AHO.

Karrieredag

Musky stemning på AHO

Elon Musk anklages for å ha gjort Nazi-hilsen og deltok på AfD-møte i januar. Da hans selskap Tesla ble presentert på AHOs karrieredag, vakte det blandede reaksjoner blant studentene. Studentene må selv avgjøre om de vil jobbe for selskapet, sier professor ved institutt for design.

Karrieredagen ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO) arrangeres årlig for å koble studenter med potensielle arbeidsgivere. I september ble Tesla for første gang presentert som et mulig internship for designstudenter.

– Vi fikk henvendelse fra en tidligere studentkontakt som nå jobber for Tesla i Los Angeles. Han spurte om vi ville åpne muligheten for at våre studenter kunne søke internship der, forteller Rachel Troye, professor ved Institutt for design, til Universitas.

Første Tesla-presentasjon

Musk er blitt kritisert for høyreradikale uttalelser, aktiv støtte til det tyske partiet AfD og oppførsel som har vekket sterke reaksjoner internasjonalt. Designstudent Are Landfald reagerer på at Tesla trekkes frem av AHO på karrieredagen.

– Det første jeg tenkte var at det var litt komisk. Videoen de viste var ekstremt polert og virket nesten AI-generert. Flere lo, men samtidig vet vi jo at Tesla er en enorm karrieremulighet, sier Landfald. Han viser til introduksjonsvideoen som ble brukt under presentasjonen av Tesla.

Teslas bidrag besto kun av en video hvor selskapet og et glimt av Musks ansikt ble presentert av leder for arrangementet, i motsetning til de andre bedriftene som hadde egne talspersoner. 

– Ikke vår oppgave

Karrieremuligheter: Rachel Troye, professor ved AHO, mener studentene selv avgjør om samarbeid med Tesla er etisk forsvarlig.

Tesla opplever voksende motstand internasjonalt. I Tyskland falt salget med 76 prosent etter at Musk uttrykte sin støtte til AfD, skrev Finansavisen i mars. 

Designprofessoren Troye mener likevel at ansvaret ikke ligger hos skolen:

– Jeg ser Tesla som en interessant og lærerik praksisplass. Det må være opp til studentene å avgjøre om de ønsker å jobbe der, basert på egne verdier. Det er ikke vår oppgave å filtrere bort en slik mulighet, sier professoren.

Det er ikke vår oppgave å filtrere bort en slik mulighet.

Rachel Karine Bergesen Troye, professor ved Institutt for Design på AHO

Student Landfald påpeker problematikken i karrierevalg for designere:

– Skal jeg søke på dette og gjøre et smart valg for min karriere, portefølje og for å bygge erfaring? Eller skal jeg velge moralsk riktig? Det er et dilemma mange sikkert kjente litt på i salen.

Landfald peker også på skolens ansvar:

– Jeg syns det er synd at ansvaret står hos hver enkelt student, og ikke hos skolen og hvilke aktører de velger å presentere til oss.

Vage etiske retningslinjer?

På spørsmål om hvilke vurderinger AHO gjør rundt samarbeidspartnere, viser professoren til skolens etiske retningslinjer.

– Så lenge det er innenfor våre retningslinjer, mener jeg vi ikke skal bestemme hvilke bedrifter studentene skal jobbe for. Noen vil aldri jobbe i konsulentbransjen, andre trives best der. Det finnes flere måter å forholde seg til problematiske arbeidsplasser på – man kan velge dem bort, eller forsøke å påvirke innenfra, sier Troye. 

Hun peker på at det etter hennes kjennskap ikke er noen klare menneskerettighetsbrudd eller direkte støtte til krigføring i Teslas virksomhet.

– Hvor går grensa for når AHO vil ta et etisk standpunkt? 

– AHO har en policy når det gjelder dette, men det er noe vi bør jobbe med for å utvikle tydeligere retningslinjer. Det vil alltid være en skjønnsmessig vurdering. Jeg tenker dette er en gråsone hvor vi som institusjon kan la det være opp til studentene, understreker professoren. 

Troye poengterer at AHO allerede samarbeider med aktøren Kongsberg Maritim. I mai skrev Universitas om AHO-studenter som krevde at samarbeidet ble avsluttet. Aktøren er ett av Kongsberg Gruppens fire forretningsområder. Sist uke oppsto demonstrasjoner ved Kongsberg Gruppens stand på karrieredagen ved UiO

 – Det finnes alltid flere perspektiver. Det finnes også flere måter å påvirke en bedrift eller en organisasjon på, til å utvikle seg i en mer bærekraftig retning, sier professoren. 

Universitetenes ansvar 

Jan-Erik Grindheim, professor i statsvitenskap og kursholder i etikk og samfunnsansvar ved Universitetet i Sørøst-Norge, ser et tydelig skifte i hvordan universiteter samarbeider med næringslivet.

– Vi har et større fokus på selskapers samfunnsansvar, ikke bare profitt, sier han.

– Selskaper i dag dømmes etter mer samfunnsmessige kriterier enn de gjorde før. Ergo er det også viktig for universiteter og høyskoler å tenke på hvem det er vi samarbeider med.

– Når en institusjon presenterer slike selskaper som gode muligheter, sender det signaler både til studentene og til arbeidslivet. Derfor er det bra at vi diskuterer det, i stedet for at det bare går under radaren, mener han.

– Jeg syns det er viktig å skille person og selskap. Elon Musk er en spesiell type, men Tesla kan likevel være et selskap som følger FNs bærekraftsmål og andre krav vi stiller i dag, sier Grindheim.

Professoren erkjenner likevel at det finnes gråsoner. Det viktige er å skape bevissthet rundt samarbeidene og diskutere dem åpent. 

– Seriøse medier som Universitas spiller en viktig rolle her, avslutter Grindheim.

Skuffende mangel på diskusjon 

For student Are Landfald peker saken på et større behov.

 – Jeg savner mer av den diskusjonen på skolen. Siden vi blir presentert for Kongsberg Gruppen, Equinor og nå også Tesla, kunne man brakt de moralske spørsmålene mer inn i undervisningen.

Det finnes andre muligheter som ikke er så uetiske.

Are Landfald, designstudent ved AHO

Han avslutter med en klar oppfordring:

 – Jeg velger å tro at AHO kunne presentert oss for noen andre. Det finnes andre muligheter som ikke er så uetiske. AHO har tidligere presentert Kongsberg Maritim på en ukritisk måte, og nå gjør de det på en måte igjen. Litt skuffende, kanskje.

Powered by Labrador CMS