OPPRØRT: Heidi Sund (30), Ingrid Næser (26) og Thomas Birkeland (32) fortviler over at de ikke en gang kan skrive ut masteroppgavene uten å måtte betale ekstra kopipenger.

– Altfor liten kopikvote!

100 utskrifter i semesteret må du klare deg med hvis du ikke vil betale ekstra kopipenger. Dette er en betraktelig innskrenkning fra forrige semester.

Publisert Sist oppdatert

* UiOs utgifter til Kopinor–avgift for studentene, produksjon av kompendier og kopisamlinger, forelesningsmateriell og kurs samt utskrifter som tas av studentene, beløper seg til 30,8 mill kr.

* UiOs inntekter fra kompendier, kopiavgift og salg av utskrifter beløper seg til 21 mill kr. Dette utgjør et samlet underskudd på 9,8 mill kr.

* Den nye ordningen skal bidra til å redusere underskuddet.

*Dette er den nye kopi– og utskriftsordningen:*

* Studenten setter inn penger på en egen konto, og disse pengene omregnes til utskriftskvote. Prisen per utskriftstrykk er 30 øre.

ut. Kopiavgiften er satt til 100 kroner for heltidsstudenter, 50 kroner for deltids– og emnestudenter.

* Hver student gis en frikvote på 100 sider i semesteret. Sommerskolestudenter, studenter som er gruppelærere, terminalvakter og heltids studentpolitikere får frikvote, mens studenter med andre faglige verv ved UiO får 250 utskrifter ekstra per semester.

– 100 utskrifter holder ikke engang til å printe ut hovedfagsoppgaven min, sier historiestudent Heidi Sund.

Sammen med Ingrid Næser og Thomas Birkelund er hun i innspurten av hovedfaget. Det går med mye tid til å lese og kommentere hverandres utkast.

– Da sier det seg selv at det blir mange utskrifter, sier Sund.

Saksbehandler og seniorrådgiver Svend-Erik Svendsen i Universitetets økonomi- og planavdeling oppfordrer studentene til å føre mer av den faglige korrespondansen seg imellom elektronisk, uten at det tas utskrift.

Sund kjøper ikke denne argumentasjonen.

– Det er grenser for hvor mye av dagen man kan sitte foran PC-en, sier hun.

Trenger 2000 utskrifter

– For studentene på Historie hovedfag er det helt vanlig å bruke ca 2000 utskrifter i semesteret, sier Næser.

Det betyr ca 600 kroner i merutgifter for studentene. Radio Nova meldte tirsdag om at den nye ordningen kan bety flere tusen kroner for mastergradstudenter. Birkelund mener hele ordningen er en vits.

– Det ser ut som om semesteravgiften har gått ned med 100 kroner, men i realiteten har den gått opp med flere hundre kroner, fordi dette ikke engang dekker de obligatoriske innleveringene og utskriften av masteroppgaven. Da er man tvunget til å kjøpe mer kvote, sier han.

Svendsen understreker at disse merutgiftene vil komme studentene til gode gjennom et bedre undervisningstilbud, med blant annet mer gruppeundervisning og veiledning.

Uakseptabelt

– Kopiavgiften er en uakseptabel ordning vi må komme bort ifra snarest, sier Eirik Nedrelid, fungerende leder i Studentparlamentet.

Dette har han gitt rektoratet klar beskjed om senest denne uken.

– Det et tungt maskineri vi kjemper mot, men vi har ingen intensjoner om å gi opp, sier han.

Utover høsten vil Studentparlamentet jobbe med å få Stortinget på banen for å fjerne hjemmelen for kopiavgiften.

– Om vi ikke blir kvitt avgiften, må det i alle fall bli mulig å levere oppgaver og hjemmeeksamen elektronisk, sier Nedrelid.

Dyrt å engasjere seg

Et annet aspekt ved saken, er at det nå vil koste penger å engasjere seg i aktiviteter som er med på drive Universitetet. Det er nemlig bare studenter med faglige lederverv som får ekstrakvoten på 250 utskrifter. Som nestleder i fagutvalget får Næser ingen ekstra kvote. For å holde seg oppdatert er hun avhengig av å skrive ut sakspapirer og dokumenter. Dette må nå gjøres for egen regning. Redaktør i studentpublikasjonen Zoon Politikon Hilde Skarvang har samme problem.

– Hvert semester må jeg ta utskrifter av avisa under arbeidet og av det ferdige produktet, sier hun.

Hun stiller seg uforstående til at studentpublikasjonene ikke har fått ekstra utskriftskvote.

– Vi gjør jo egentlig universitetet en tjeneste ved å jobbe her gratis, sier Skarvang.

– Studentforeningene, som vanligvis har rent sosiale formål, faller dessverre utenfor ordningen, sier Svendsen.

Powered by Labrador CMS