Festløven

HVEM: Kristin Clemet

Publisert Sist oppdatert

STUDERTE: Siviløkonomi, Norges handelshøyskole (NHH)

NÅR: 1976-1981

AKTUELL MED: Leder for Civita

– Jeg er i grunn ikke noen veldig god siviløkonom, men jeg tror jeg kunne blitt en god jurist. Jeg er mye bedre på det verbale enn det matematiske.

Kristin Clemet sitter tankefull på kontoret til tenketanken Civita. Hva en tenketank er, er det ingen som helt vet, men Clemets jobb innebærer å blogge om politiske temaer og bli nedringt av journalister. Det var kanskje ikke det hun så for seg å gjøre da hun begynte på Norges handelshøyskole i Bergen (NHH) i 1976.

Clemet var en av dem som ikke visste hva hun ville, og som fort skjønte at hun hadde valgt feil. Hun ble likevel værende, på grunn av miljøet.

– Det var mye utenomfaglig aktivitet på NHH. Vi var et lite miljø. Det gikk omtrent 1000 studenter der, hvorav rundt 500 faktisk var på skolen.

Civita-lederen var en veldig aktiv student – utenfor lesesalen. Hun var leder for «klubbutvalget», kjent som festutvalget.

En uke bestemte Clemet og noen venner seg for ikke å feste en helg. Da mandag kom var de drittlei. På den tida var ikke utesteder åpne på mandager i Bergen. De fleste ville kanskje løst dette med å kjøpe seg noen øl og arrangere hjemmefest. Men NHH-studenter ikke som andre studenter: Clemet og vennene ville feste på ordentlig.

Vi tok flyet til Oslo for å dra på nattklubb og tok toget tilbake.

– Vi tok flyet til Oslo for å dra på nattklubb, og tok toget tilbake. Den turen kostet hele studielånet, men vi hadde det utrolig gøy, sier hun.

Det gikk likevel ikke bare i festing. Som leder av klubbutvalget var hun med på å starte opp den nå smått legendariske Uken i Bergen.

– Det var veldig lærerikt. Jeg lærte både markedsføring, ledelse og organisasjon av å arrangere Uken. Og man får jo en viss økonomisk sans, sier Clemet.

Det var mange sterke personligheter blant foreleserne på NHH, flere av dem husker hun ennå. En av dem som skilte seg ut var Jahn Mosin.

– På døra til kontoret hans hang det et skilt der det sto «If you have further questions, please contact God». Han hadde nok ganske høye tanker om seg selv, men var en fantastisk foreleser.

Clemet har vært Høyre-jente siden videregående. Da hun skulle studere tok hun seg en pause fra politikken for å fokusere på studentlivet. Senere har hun sittet på Stortinget og vært kunnskapsminister.

Det begynner å bli noen år siden hun satt i regjering, men fortsatt ringer journalister og vil ha kommentarer på utdanningspolitikk. Ifølge henne selv følger hun ikke så godt med lenger, men hun har likevel tanker om en av de heteste studentsakene i dag: heltidsstudenten.

– Jeg jobbet hele veien ved siden av studiene. Som student har du god tid, det er fleksibelt. Jeg tror det er sunt å jobbe i tillegg, sier hun.

Det er mange år siden nå, at hun danset på bordene. Selv om hun noen ganger tenker at hun burde valgt juss og jobbet hardere med studiene, angrer hun ikke.

– Jeg har lært kjempemye. Alle burde drive med utenomfaglige aktiviteter. Altså, det er bra at noen sitter på lesesalen – at ikke alle er som meg. Men man må nyte studentlivet så lenge det varer.

Powered by Labrador CMS