
– Planlegg budsjettet
– BSU-konto!
I det kapitalistiske samfunn er det et utall investeringsmuligheter. Men hva er best for studenter med allerede trange økonomiske kår?
– Den største utgiftsposten for studenter er som regel bolig, sier redaktør i Dine Penger Bjørn Erik Sættem.
Hvis man har planer om å kjøpe leilighet vil han anbefale at man først anskaffer en såkalt BSU-konto (boligsparing for ungdom), som som regel gir bedre rente enn en vanlig sparekonto, i tillegg til 20 prosent avslag på skatten.
– Setter du inn 15 000 kroner, får du 3 000 kroner i avslag på skatten. Har man råd til det, bør man absolutt sette inn maksbeløpet på 15 000, sier Sættem.
Sættem vil derimot ikke anbefale at studenter kjøper egen leilighet, med mindre de har en solid arbeidsinntekt ved siden av studiene og egenkapital på minst hundre tusen.
Dersom man først har kommet i et økonomisk uføre, kan SIOs sosionomtjeneste hjelpe.
– Det beste rådet vi kan gi er at man ikke skal lukke øynene for økonomien. Åpne regningene med en gang de kommer, og sett gjerne opp et budsjett med forventede inntekter og utgifter, sier Anne Karine Lie, ledende sosionom ved sosionomtjenesten.
– Hvordan vil dere anbefale studenter å spare penger?
– En gammel dame som meg vil alltid si at det er lurt å spare, men det er ikke vår rolle å gi konkrete tips.