Skuespillerutdanning
Tre av fire på Nationaltheatret er KHiO-alumni:
– Vi favoriserer de beste
I 2018 sjekket Universitas hvor mange skuespillere ved Nationalteatret som hadde utdannelse fra Teaterhøgskolen i Oslo. På åtte år har lite endret seg. Blir KhiO-studenter favorisert?
I 2018 kunne Universitas meddele at av de 92 skuespillerne oppført på Nationaltheatret sine nettsider, hadde 65 av dem utdannelse fra Teaterhøgskolen ved Kunsthøgskolen i Oslo (KhiO). Det utgjør 70 prosent. Nå, 8 år senere, ligger prosentandelen på 73 prosent.
Av de nåværende 75 skuespillerne har 55 av dem utdannelsesbakgrunn fra KhiO.
Håndplukkede studenter
Skuespiller-bacheloren ved KhiO er en av de vanskeligste utdannelsene å komme inn på her i landet. Hvert år strømmer opptil 700 skuespillerspirer for å prøve seg på opptaksprøvene. De konkurrerer om 10 plasser.
I tillegg til KhiO tilbyr tre andre institusjoner i Norge en treårig skuespillerutdannelse: Nord universitet, Kristiania og NSKI Høyskole. Høgskolen i Østfold tilbød bachelor i skuespill fram til i fjor.
Tredjeårsstudent ved Kristianias skuespillerlinje Tuva Holen (26), mener det er i tråd med Nationaltheatret sin profil at flesteparten er fra KhiO.
– Det virker som de to institusjonene utfyller hverandres mystikk på en måte, sier hun.
– Skuespillerfaget er litt myteomspunnet fordi det er så vanskelig å vite hva som er en god skuespiller. Det uberørte talentet blir plukket opp av KhiO, og så blir det videre forvaltet av Nationaltheatret. Det er trygt å velge de studentene som er håndplukket til den skolen.
– Opplever du at du ikke blir ordentlig vurdert eller tilsidesatt på grunn av din utdannelse?
– Jeg opplever det litt mer fra «kulturen» og den eldre garde. De regner ikke helt med at Kristiania er en god nok utdannelse. Men bransjen ser helt annerledes ut nå enn det den gjorde på den tiden hvor du måtte gå på KhiO for å få til ting, selv om det ikke er mange år siden det var sånn. Det er litt nytt at man har muligheten til å komme fra et annet sted, svarer Kristiania-studenten.
– Ikke det samme renomméet
I skrivende stund er KhiO overrepresentert hos Nationaltheatrets ensemble, hvor 55 har utdannelse derfra. Tre skuespillere har grad fra Nord universitet og fem fra utlandet. Ingen av skuespillerne kommer fra Kristiania, NSKI Høyskole eller Høgskolen i Østfold.
– Vi fra Kristiania kommer inn i bransjen med mye faglig tyngde og nye perspektiver, men vi får ikke kunstnerisk integritet gratis. Det må vi bevise litt, for skolen har ikke det samme renomméet som andre, uttrykker Holen.
Vi fra Kristiania får ikke kunstnerisk integritet gratis
– Opplever du at dere stiller likt fra de ulike skolene?
– Å komme inn på KhiO er fortsatt det som er den store prestisjen. Min startstrek er trolig litt lenger bak, i hvert fall overfor de etablerte institusjonene.
Til gjengjeld får skuespillerne ved KhiO eksponering, synlighet og en dør inn til skuespillerverdenen, mener Holen.
– Jeg kommer antakeligvis ikke til å få de samme mulighetene like lett. Vi ved Kristiania må jobbe litt annerledes og kanskje skape andre muligheter for oss selv.
KHiO = gullbillett?
Eline Karijord (26) ble uteksaminert fra Teaterhøgskolen ved KhiO i fjor vår. Hun beskriver skuespillerbransjen som tøff, hvor hun selv ikke opplever at hennes tre år ved KhiO gir automatisk innpass.
– Jeg føler meg veldig privilegert som har gått på KhiO. Jeg lærte utrolig mye og hadde det veldig fint, men foreløpig har ikke utdanningen gitt meg en fordel med tanke på jobbsøking, forteller Karijord.
– Men det er jo for så vidt også en god ting, at det kanskje ikke handler så mye om hvilken skole man kommer ifra.
Hun innrømmer likevel at det kan gi henne et fortrinn å komme fra KhiO.
– Jeg tipper at jeg kanskje har lettere for å få en audition eller en casting, bare fordi jeg har det KhiO-stempelet. Men derfra og ut så er det jo bare hva jeg klarer å prestere som har noe å si om jeg får en jobb eller ikke.
Kontakter er alfa omega
Tobias Kolbjørnsen (27) ble ferdig med skuespillerstudiene på Kristiania i fjor vår. Siden den gang har han vært sysselsatt med en rekke prosjekter, blant annet gikk han rett fra skolebenken til et teaterkompani i Tønsberg.
– Jeg tror du får en annen inngang hvis du har gått på KhiO, men når du først er i rommene hvor du blir vurdert for noe, så føler jeg jo at man står på ganske lik linje. Det er bare å komme seg til de stedene og bli synlig, og det er kanskje litt vanskelig.
Kolbjørnsen er nok likevel et eksempel på en skuespillerhverdag som er kjent for mange, hvor erfaring og kontakter rår over utdannelse.
– Jeg tror også jeg var litt heldig der, siden jeg jobba fem år frilans før jeg begynte å studere skuespill. Så jeg har mange kontakter å jobbe med.
Høyere konkurranse
Nationaltheatret har et talentprogram kalt NyeNational der noen unge lovende skal få jobbe i ett og et halvt år blant Nationaltheatrets ensemble med full lønn. 300 skuespillere søkte seg til talentprogrammet i år. Av de skuespillertalentene som er utvalgt, har to av fem bakgrunn fra KhiO. Nåværende teatersjef Kristian Seltun forteller til Universitas at de ønsker å få inn studenter fra ulike utdanningsinstitusjoner til opptaksprøver.
– Dramaturgene her følger med på skolene og ser på avgangsforestillinger. Jeg gjør ikke så ofte det, og derfor tror alle at vi ikke gjør det, men vi gjør det.
Blant de som er valgt til talentprogrammet er Anna Filippa Hjarne (24). Hun går nå siste året på Teaterhøgskolen ved KhiO.
– Tror du at det å ha gått på KHiO kan gi den en fordel inn i bransjen?
– Jeg tror kanskje at det var en større fordel før i tiden, fordi da hadde man færre teaterskoler å utdanne seg ved. I dag er det mye høyere konkurranse fordi det utdannes flere, svarer Hjarne.
– Men det tror jeg bare er positivt. Da får man et mer nyansert utvalg med skuespillere som stiller med ulike kompetansebakgrunner.
Landslaget
Da Universitas i 2018 intervjuet datidens teatersjef, Hanne Tømta, avviste hun at en utdannelse ved KhiO ga fripass til jobb på Nationaltheatret. Om KhiO-studenter blir favorisert, svarte ikke Tømta på. Dagens teatersjef Seltun er på sin side klar i talen:
– Det som er viktig å si, er at det er ikke noen favorisering. Det er ikke sånn at du har klippekort når du kommer fra KhiO. Du må prestere.
Det er ikke sånn at du har klippekort når du kommer fra KhiO
– Av de vi har snakket med virker det å være av gjengs oppfatning at Nationaltheatret favoriserer KhiO-studenter?
– Vi favoriserer de beste skuespillerne. Dette er landslaget. Det er vanskelig å komme inn her. Men vi favoriserer dem ikke, svarer Seltun.
– Det er ikke sånn at vi tar dem inn fordi de er fra KhiO. Vi har jo opptaksprøver, og ser og følger med på folk. Det er en solid utdanning, enkelt og greit.
Teatersjefen understreker at de har skuespillere med andre utdanningsbakgrunner. Likevel, etter åtte år, holder prosentandelen fra KhiO seg stabilt på over 70 prosent.
– Hva tenker du om at prosentandelen er ganske lik?
– Nationaltheatret har egentlig ganske lite gjennomtrekk av skuespillere fordi det er veldig få skuespillere som slutter her. Når man først har kommet hit, så vil man være her, avslutter Seltun.